Trwa ładowanie...
d42f1v0
18-01-2017 11:48

Macierewicz liczy na dostawę 16 śmigłowców, F-16, umowę na łodzie podwodne w br.

Warszawa, 18.01.2017 (ISBnews) - Tegoroczne plany Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) obejmują m.in. dostawę 16 śmigłowców wielozadaniowych (z czego pierwszych dwóch - na przełomie stycznia/ lutego), zakup samolotów F-16 oraz podpisanie kontraktów na program "Wisła", a także (najdalej na przełomie roku) - na dostawę trzech łodzi podwodnych, poinformował szef resortu Antoni Macierewicz.

d42f1v0
d42f1v0

"W najbliższym roku skupimy się na działaniach modernizacyjnych związanych z obroną przeciwrakietową, zostanie zawarty kontrakt dotyczący obrony przeciwrakietowej znany pod kryptonimem 'Wisła', ale także na obronie cybernetycznej - na wojska cybernetyczne zostanie przeznaczone ponad 1 mld zł i na kwestiach związanych z obroną naszego morza - zostanie zawarty kontrakt na łodzie podwodne" - powiedział Macierewicz podczas konferencji prasowej.

W grudniu ub.r. MON informował, że strona amerykańska zgodziła się - co uznano za zdarzenie bezprecedensowe - by ponad 50% produkcji przy kontrakcie na obronę powietrzną "Wisła" było realizowane w polskich zakładach pracy.

"Poza programem 'Wisła', obrona przeciwrakietowa obejmuje także program [rakietowy] 'Homar' oraz zapewne - w zależności od przebiegu negocjacji, o których teraz myślimy, być może wzmocnienie możliwości naszej floty powietrznej, a dokładnie - samolotów F-16. Ta sprawa jest obecnie w trakcie analiz" - powiedział minister.
Dodał, że resort rozpatruje obecnie amerykańskie propozycje i nie wykluczył nabycia większej liczby samolotów, w zależności od ostatecznie uzgodnionych warunków. Według niego, powstanie realna szansa na nabycie większej liczby także nowych F-16.

Macierewicz podtrzymał też, że program śmigłowcowy będzie w tym roku zrealizowany. "Chodzi o 16 śmigłowców - 8 przeznaczonych dla sił specjalnych i 8 przeznaczonych do zwalczania zagrożeń na morzu" - wskazał.

d42f1v0

"Pierwsze 2 śmigłowce, z przesunięciem 30-dniowym, na przełomie stycznia i lutego zostaną dostarczone polskim siłom specjalnym, a jeżeli chodzi o pozostałe - czyli 14 śmigłowców, które zostaną nabyte w tym roku, to jesteśmy w trakcie wybierania oferty, jaka napływa od 3 przedsiębiorców, którzy zgłosili się do tego konkursu, tzn. od Mielca, od Świdnika i od Airbusa" - zapowiedział minister.

Zadeklarował też, że Polska chce jak najszybciej rozstrzygnąć kwestię zabezpieczenia Morza Bałtyckiego.

"Liczymy na to, że kontrakt będzie podpisany na przełomie tego i przyszłego roku. Mowa o trzech łodziach podwodnych. [?] Sumy pieniędzy nie wymienię, ale chcemy jak najszybciej doprowadzić do tego, żeby polski Bałtyk był bezpieczny" - stwierdził Macierewicz.

Szef MON zwrócił też uwagę, że w 2016 r. po raz pierwszy od ponad 8 lat wszystkie pieniądze przeznaczone na modernizację armii polskiej zostały wydatkowane.

"Dokładnie - zostały wydatkowane w wysokości 99,9% sumy, jaka została na tę modernizację przeznaczona. Zostały nabyte wszystkie te systemy, to uzbrojenie, które było przewidziane do nabycia w tym roku" - podsumował minister.

(ISBnews)

d42f1v0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42f1v0