Mali i średni nie zapłacą fiskusowi

Przedsiębiorcy i podmioty działające na rzecz rozwoju gospodarczego nie będą płacić podatku od środków otrzymanych z PARP.

Mali i średni nie zapłacą fiskusowi

Przedsiębiorcy i podmioty działające na rzecz rozwoju gospodarczego nie będą płacić podatku od środków otrzymanych z PARP.

Chodzi o wsparcie wypłacane na powiększenie funduszy pożyczkowych od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), zgodnie z rządowym dokumentem “Kierunki rozwoju funduszy pożyczkowych i poręczeniowych dla małych i średnich przedsiębiorstw w latach 2009 – 2013”.

Do uzgodnień międzyresortowych trafił właśnie projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów płatników podatku dochodowego od osób prawnych. Na jego podstawie fiskus nie pobierze podatku od podmiotów uzyskujących pieniądze z PARP, dla których jest to przychód opodatkowany.

Propozycja ministra finansów jest adresowana do przedsiębiorców, podmiotów działających m.in. na rzecz zatrudnienia oraz innowacyjności. “Zaniechanie poboru podatku dochodowego od tych podatników uzasadnione jest faktem, że środki przekazane przez PARP w formie wsparcia funduszy pożyczkowych służą bezpośrednio łagodzeniu skutków bezrobocia. Ostatecznie bowiem trafiają do pożyczkobiorców, którymi są mikro- i mali przedsiębiorcy działający na terenach najwyższego bezrobocia w Polsce” – wyjaśnia ministerstwo w uzasadnieniu do projektu.

Twierdzi też, że zwiększona oferta pożyczkowa powinna się przyczynić do rozwoju tych firm i tym samym tworzenia nowych miejsc pracy. Powinna także umożliwić osobom bezrobotnym podejmowanie działalności gospodarczej.

W opinii MF udzielone wsparcie nie stanowi pomocy publicznej. Oferta funduszy pożyczkowych nie stanowi konkurencji dla banków, jedynie ją uzupełnia. Jak twierdzi resort, “zbyt wysokie wymogi proceduralne ze strony banków komercyjnych sprawiają, iż mikro- i mali przedsiębiorcy zmuszeni są do poszukiwania pomocy w systemie funduszy pożyczkowych”.

Zaniechanie poboru podatku, zgodnie z projektem rozporządzenia, ma być stosowane do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. Tak więc aby przedsiębiorcy mogli skorzystać z dobrodziejstwa przygotowanego rozwiązania, rozporządzenie ministra finansów musi wejść w życie przed 31 marca 2010 r., tj. przed terminem rozliczania podatku dochodowego za rok 2009.
Z tego powodu ministerstwo postanowiło zrezygnować z vacatio legis. Rozporządzenie ma zacząć obowiązywać z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Grażyna J. Leśniak
Rzeczpospolita

finansefirmaparp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)