Mało kto o tym wie. Bank wypłaca pieniądze na pochówek zmarłego

Zasiłek pogrzebowy często nie wystarcza na pokrycie kosztów pochówku. Z pomocą może przyjść rozwiązanie, o którym nie każdy wie. To pieniądze z konta zmarłego wypłacane przez bank. Wyjaśniamy, kiedy przysługują.

Dodatkowe pieniądze na pochówek od banku
Dodatkowe pieniądze na pochówek od banku
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Petr Bonek

17.06.2024 | aktual.: 17.06.2024 15:39

Jak mówił w ostatnim odcinku Biznes Klasy, Tomasz Salski, prezes grupy Klepsydra, dużo środków nieodebranych przez rodziny jest na kontach bankowych. Warto wspomnieć, że nie zawsze kwestia upoważnienia do rachunku bankowego jest dla rodziny konieczna do otrzymania wypłaty w ramach zwrotu za pokrycie kosztów pogrzebu.

Bank wypłaci pieniądze na pogrzeb

- Można wykorzystać te pieniądze, przedstawiając akt zgonu i rachunek z firmy pogrzebowej. Do wysokości rachunku bank ma obowiązek przelać pieniądze na rachunek firmy organizującej pogrzeb - wyjaśniał Tomasz Salski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Milioner z branży pogrzebowej. Zdradza szczegóły biznesu - Tomasz Salski w Biznes Klasie

Obowiązek wypłaty pieniędzy przez bank wynika z art. 55 ust. 1 pkt 1 ustawy prawo bankowe. Jak czytamy na stronie Rzecznika Finansowego, przepis zobowiązuje bank do wypłaty środków znajdujących się na rachunku bankowego zmarłego posiadacza rachunku na rzecz osoby, która przedłoży rachunki potwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów.

Co istotne, kwota ta nie wchodzi do masy spadkowej po zmarłym. Do wypłaty środków, stanowiących rekompensatę kosztów pogrzebów może ubiegać się nie tylko osoba fizyczna, ale też osoba prawna czy ułomna osoba prawna.

"Osoba ta nie musi być małżonkiem zmarłego, jego krewnym, powinowatym czy spadkodawcą – zasadniczym wymogiem jest tutaj fakt sfinansowania pogrzebu. Do kosztów pogrzebu należy z kolei zaliczyć koszty przewozu zwłok, zakupu trumny, odzieży żałobnej, miejsca na grób, koszt wzniesienia nagrobka lub remontu nagrobka, w którym zmarły ma zostać pochowany, a także wydatki na urządzenie uroczystości pogrzebowej oraz stypy" - czytamy.

Bank wypłaca środki po zmarłym - trzy zasady

Jak czytamy na stronie internetowej Rzecznika Finansowego, po pierwsze, na rachunku bankowym zmarłego musi znajdować się taka kwota pieniędzy, która będzie mogła pokryć koszty pogrzebu.

Po wtóre, zwrot wydatków związanych z kosztami zorganizowania pogrzebów następuje jedynie w wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w środowisku zmarłego.

Oznacza to, że nie wszystkie koszty mogą zostać zwrócone, lecz tylko te, które będą uzasadnione zwyczajami przyjętymi w otoczeniu zmarłego. Posługując się przykładem – jeśli zmarły był przed śmiercią osobą majętną, to wówczas wysoki koszt pochówku powinien być zrefinansowany w całości. Jeżeli jednak pochodził on z rodziny oraz środowiska o umiarkowanej stopie zamożności, to wówczas istnieje ryzyko, że nadmierne koszty poniesione na zorganizowanie pogrzebu nie zostaną zaspokojone w całości - wyjaśnia Rzecznik Finansowy.

Po trzecie zaś, jeśli rachunek bankowego, z którego miałaby nastąpić wypłata środków był wspólny dla obu małżonków, to uprawnienie do domagania się zwrotu poniesionych kosztów pogrzebu nie odnajdzie swojego zastosowania.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)