Trwa ładowanie...

Mały ZUS. Co należy zrobić, żeby otrzymać świadczenie?

Tak zwany Mały ZUS to dla przedsiębiorcy możliwość skorzystania z ulgi w składkach na ubezpieczenie społeczne, które może wynieść nawet kilkaset złotych każdego miesiąca. To czeka nas od lutego. Podpowiadamy, komu przysługuje świadczenie i przypominamy, na czym polega.

Mały ZUS. Co należy zrobić, żeby otrzymać świadczenie?Źródło: PAP
d1ifqi3

Mały ZUS. Co należy zrobić, żeby otrzymać świadczenie?

Rozszerzona ulga ma charakter dobrowolny i to od woli przedsiębiorcy zależy, czy będzie chciał z niej skorzystać. Samo zastosowanie - tego, kto powinien wejść w "Mały ZUS" - powinno być jednak poprzedzone kalkulacją związanych z nią korzyści.

Przypomnijmy, że ulga w obecnym kształcie funkcjonuje od 1 stycznia 2019 roku, a korzystać z niej mogą ci przedsiębiorcy, których średniomiesięczny przychód w 2018 roku nie przekraczał 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 63 tys. zł rocznie. Składki na ubezpieczenia społeczne w tym przypadku naliczane są proporcjonalnie do przychodu.

Oglądaj: Składka na ZUS dla firm idzie na rekord. Największy wzrost od 11 lat

Z nowej formy preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne skorzysta tym samym więcej firm, niż z dotychczasowych rozwiązań. Granicą jest natomiast kwota 120 000 zł. Aby skorzystać z Małego ZUS Plus nie można przekroczyć takiej kwoty przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej przez 2019 rok.

d1ifqi3

Mały ZUS. Co należy zrobić, żeby otrzymać świadczenie?

Aby skorzystać z ulgi w ramach ZUS Plus ("Mały ZUS") należy w kalendarzu zaznaczyć kilka bardzo ważnych dat. Nie należy czekać do lutego, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Ważne formalności należy wykonać jeszcze w styczniu! Wszystko zależy od tego, jak rozliczałeś się do tej pory.

Do nowego Małego ZUS Plus przechodzi się bez wcześniejszego wyrejestrowywania się i ponownego zgłoszenia. Należy jednak przekazać w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym informację dot. rocznego przychodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz o najniższej podstawie wymiaru składek. Ostateczny termin to data złożenia imiennego raportu miesięcznego albo w deklaracji rozliczeniowej za luty 2020 roku.

W szczegółowych wyjaśnieniach resortu o "Małym ZUS Plus", zamieszczonych w jego serwisie dla przedsiębiorców (biznes.gov.pl), podkreślono, że decyzja o skorzystaniu z preferencyjnych rozliczeń rzutuje na wysokość przysługujących osobom ubezpieczonym wypłat chorobowych, rentowych lub emerytalnych.

d1ifqi3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ifqi3