Trwa ładowanie...
d3a53m3

Mały ZUS. Co należy zrobić, żeby otrzymać świadczenie?

Tak zwany Mały ZUS to dla przedsiębiorcy możliwość skorzystania z ulgi w składkach na ubezpieczenie społeczne, które może wynieść nawet kilkaset złotych każdego miesiąca. To czeka nas od lutego. Podpowiadamy, komu przysługuje świadczenie i przypominamy, na czym polega.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mały ZUS. Co należy zrobić, żeby otrzymać świadczenie?
Mały ZUS. Co należy zrobić, żeby otrzymać świadczenie? (PAP)
d3a53m3

Mały ZUS. Co należy zrobić, żeby otrzymać świadczenie?

Rozszerzona ulga ma charakter dobrowolny i to od woli przedsiębiorcy zależy, czy będzie chciał z niej skorzystać. Samo zastosowanie - tego, kto powinien wejść w "Mały ZUS" - powinno być jednak poprzedzone kalkulacją związanych z nią korzyści.

Przypomnijmy, że ulga w obecnym kształcie funkcjonuje od 1 stycznia 2019 roku, a korzystać z niej mogą ci przedsiębiorcy, których średniomiesięczny przychód w 2018 roku nie przekraczał 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 63 tys. zł rocznie. Składki na ubezpieczenia społeczne w tym przypadku naliczane są proporcjonalnie do przychodu.

d3a53m3

Oglądaj: Składka na ZUS dla firm idzie na rekord. Największy wzrost od 11 lat

Z nowej formy preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne skorzysta tym samym więcej firm, niż z dotychczasowych rozwiązań. Granicą jest natomiast kwota 120 000 zł. Aby skorzystać z Małego ZUS Plus nie można przekroczyć takiej kwoty przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej przez 2019 rok.

Mały ZUS. Co należy zrobić, żeby otrzymać świadczenie?

Aby skorzystać z ulgi w ramach ZUS Plus ("Mały ZUS") należy w kalendarzu zaznaczyć kilka bardzo ważnych dat. Nie należy czekać do lutego, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Ważne formalności należy wykonać jeszcze w styczniu! Wszystko zależy od tego, jak rozliczałeś się do tej pory.

d3a53m3

Do nowego Małego ZUS Plus przechodzi się bez wcześniejszego wyrejestrowywania się i ponownego zgłoszenia. Należy jednak przekazać w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym informację dot. rocznego przychodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz o najniższej podstawie wymiaru składek. Ostateczny termin to data złożenia imiennego raportu miesięcznego albo w deklaracji rozliczeniowej za luty 2020 roku.

Czytaj też: Mały ZUS Plus od lutego. Ma objąć 320 tys. osób

W szczegółowych wyjaśnieniach resortu o "Małym ZUS Plus", zamieszczonych w jego serwisie dla przedsiębiorców (biznes.gov.pl), podkreślono, że decyzja o skorzystaniu z preferencyjnych rozliczeń rzutuje na wysokość przysługujących osobom ubezpieczonym wypłat chorobowych, rentowych lub emerytalnych.

d3a53m3

Podziel się opinią

Share
d3a53m3
d3a53m3