Trwa ładowanie...

Mandat za spacer. Jakich zachowań unikać, żeby nie narazić się na potężne kary?

Rząd zdecydował się przedłużyć obowiązujące ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Mandat za spacer grozi każdemu, kto bez konkretnego uzasadnienia zdecyduje się wyjść z domu w czasie obowiązywania obostrzeń. Podpowiadamy, jakie zachowania podlegają obecnie sankcjom.

Mandat za spacer. Jakich zachowań unikać, żeby nie narazić się na potężne kary?Źródło: WP.PL, fot: WP.PL
d3odm97
d3odm97

Mandat za spacer. Jakich zachowań unikać, żeby nie narazić się na potężne kary?

Obostrzenia jasno wskazują, że z domu możemy wychodzić jedynie w pojedynkę lub przy zachowaniu dystansu dwóch metrów od drugiej osoby i to tylko w przypadku tzw. ważnej potrzeby życiowej - wśród nich wymienia się m.in. zakupy spożywcze, wizytę w aptece czy uczestniczenie w wolontariacie na rzecz walki z koronawirusem.

W sytuacji gdy funkcjonariusze uznają, że łamiemy przepisy panujących obostrzeń, wówczas grozi nam mandat do 500 złotych. Policjant ma także możliwość skierowania sprawy do inspektora sanitarnego. Jeśli odmówimy przyjęcia mandatu, wtedy sprawę rozpatrzy sąd.

Co istotne, najwyższe kary obowiązują za łamanie zasad kwarantanny, które obejmuje grzywny w wysokości od 5 do nawet 30 tysięcy złotych.

Oglądaj: Wakacje kredytowe dla konsumentów i firm. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na kredyt obrotowy

Wśród największych kontrowersji wokół obostrzeń wymienia się z kolei zakaz spacerów po lesie. Jak informuje "Rzeczpospolita", przepisy regulujące zakaz wstępu do lasu dotyczą jedynie zagrożenia przeciwpożarowego. Obecny zakaz spaceru po lasach tego jednak nie dotyczy.

d3odm97

Mandat za spacer. Jakich zachowań unikać, żeby nie narazić się na potężne kary?

Większość to dobrze znane Polakom ograniczenia. Obostrzenia mają trwać do 19 kwietnia. Mowa tu o zamknięciu galerii handlowych, zakładów fryzjerskich itd. Pozostają również limity osób przebywających w sklepach, aptekach czy kościołach.

Kwarantanna przedłużona do 19 kwietnia, zamknięcie szkół do 26 kwietnia i przesunięcie egzaminów. Do tego obowiązek zakrywania ust i twarzy w przestrzeni publicznej. Premier przekazał w czwartek nowe obostrzenia. Jak dodał, po świętach rząd przedstawi plan stopniowego powrotu życia gospodarczego.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

d3odm97
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3odm97