Trwa ładowanie...

Mandaty wyższe, ale wypadków więcej. Policja: nie ma poprawy bezpieczeństwa

Po pierwszych tygodniach wyjątkowego pilnowania się przyszedł czas na spowszednienie wysokich sankcji. Wypadków drogowych jest więcej niż rok temu. Styl jazdy kierowców zmienia się na mniej przepisowy - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

Po zmianie taryfikatora nie widać poprawy bezpieczeństwa, wzrosła niestety liczba wypadków drogowych Po zmianie taryfikatora nie widać poprawy bezpieczeństwa, wzrosła niestety liczba wypadków drogowych Źródło: Policja
d2j8hpc
d2j8hpc

Gazeta przypomina, że od 1 stycznia 2022 r. wzrosły mandaty karne za wykroczenia na drodze. Jak czytamy w "Rz", po pierwszym tygodniu obowiązywania nowych sankcji widać było, że policja zbiera żniwo. Wówczas - jak wskazano - to o 30 proc. spadła liczba mandatów za przekroczenie prędkości o 50 km/h.

Posypały się naprawdę wysokie mandaty

Jak jednak informuje "Rzeczpospolita", nie widać poprawy bezpieczeństwa, wzrosła niestety liczba wypadków drogowych. "W 2022 r. (do końca lutego) było ich o 10 proc. więcej – 3707 (wzrost o 336) niż w tym samym czasie roku ubiegłego. Wzrosła też – do 395 – liczba zabitych. To o 27 więcej" - wskazuje gazeta.

"Nowe, wyższe kwoty zadziałały na kierujących pojazdami" – uważa z kolei, cytowany przez "Rz", Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Nowy taryfikator. Policjant: uciec przed "SPEED" jest praktycznie niemożliwe

"Przykłady? Młody niemiecki kierowca zapłacił np. 2,5 tys. zł za przejazd polską autostradą A2 z prędkością o ponad 100 km/h szybszą niż dozwolona. 23-latek z Polski wyprzedzał na podwójnej ciągłej linii i na przejściu dla pieszych. Musiał zapłacić 3,2 tys. zł mandatu. Z pierwszych statystyk nowych wyższych mandatów wynikało, że przypadków brawurowej jazdy jest mniej" - czytamy w artykule.

d2j8hpc

Jak zauważono, ten trend w liczbach się utrzymuje (ujawnionych najpoważniejszych przekroczeń prędkości jest nawet o połowę mniej), ale już widać, że na kierowcach wysokie mandaty przestają robić tak duże wrażenie.

Nowy taryfikator. 15 punktów za nieustąpienie pieszemu

Nowy taryfikator punktów karnych wszedł w życie od początku 2022 r. Jest w nim aż 12 wykroczeń, za które kierowca może otrzymać jednorazowo aż 15 punktów karnych. Wśród nich nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na pasy. Ponadto punkty karne znikną dopiero 2 lata po zapłaceniu mandatu.

Maksymalna wysokość grzywny została podniesiona z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększono wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant - z 500 zł do 5 tys. zł. Nowe stawki mandatów, które obowiązują od 1 stycznia zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów.

d2j8hpc

We wrześniu 2022 r., po 9 miesiącach od rozpoczęcia obowiązywania ustawy, wejdzie w życie nowy taryfikator punktów karnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2j8hpc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j8hpc