Marcowa decyzja RPP dopełnieniem rozpoczętego cyklu łagodzenia (opinia)

06.03. Warszawa (PAP) - Marcowa decyzja RPP dopełnieniem rozpoczętego cyklu łagodzenia, a skala obniżek pozwoli na kształtowanie się inflacji w pobliżu celu w średnim okresie i...

06.03.2013 | aktual.: 06.03.2013 19:53

06.03. Warszawa (PAP) - Marcowa decyzja RPP dopełnieniem rozpoczętego cyklu łagodzenia, a skala obniżek pozwoli na kształtowanie się inflacji w pobliżu celu w średnim okresie i jednocześnie sprzyja ożywieniu polskiej gospodarki - wynika z komunikatu po marcowym posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej.

Poniżej opinie.

WOJCIECH MATYSIAK, PEKAO (e-mail)

"W najbliższych miesiącach nie spodziewamy się zmian stóp procentowych. W naszej ocenie dyskusja nad ewentualną dalszą obniżką stóp procentowych może powrócić jesienią, w przypadku, gdyby prognozy o poprawie koniunktury nie sprawdziły się oraz pozostało silne ryzyko utrzymywania się inflacji poniżej celu w dłuższym okresie. Obecnie nie ma jednak istotnych sygnałów pozwalających zwiększających prawdopodobieństwo realizacji takiego scenariusza.

Według naszych prognoz inflacja w latach 2014-2015 może być istotnie wyższa niż wynika z projekcji NBP. Nie spodziewamy się jednak szybkiego powrotu do bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej z uwagi na wciąż duże ryzyko dla wzrostu gospodarczego, a przede wszystkim wciąż słabe perspektywy wzrostu konsumpcji prywatnej".

RAIFFEISEN BANK

"(Marcowej decyzji RPP - PAP) nie należy jednak traktować jako powrót gremium do bardziej gołębich nastrojów i zapowiedź głębszych obniżek. Wręcz przeciwnie, wymowa komunikatu w naszej ocenie sugeruje, że dokonana 50-cio punktowa obniżka stanowi przysłowiową kropkę nad i oraz może wyznaczyć koniec cyklu obniżek stóp procentowych. (...)

Ostatnie zdania komunikatu, a także stwierdzenia z konferencji prasowej wyraźnie wskazują, że Rada traktuje dokonany dziś ruch jako zakończenie cyklu obniżek stóp procentowych. W komunikacie Rada wskazuje bowiem na perspektywy poprawy koniunktury w najbliższych kwartałach, a dzisiejszą obniżkę określa mianem +dopełnienia+ dotychczasowego cyklu. Taki scenariusz byłby zgodny z naszą prognozą, która zakładała, że obniżki (dokonywane jednak w 25-cio punktowych ruchach) zakończą się na poziomie 3,25 proc.

W konsekwencji obecnie sądzimy, że Rada w kolejnych miesiącach pozostawać będzie w nastawieniu +wait and see+ utrzymując stopy procentowe na obecnym poziomie. Dopiero realizacja negatywnego scenariusza gospodarczego (wyhamowanie gospodarki w I połowie roku w okolice 0,5 proc. rdr lub poniżej) lub inflacyjnego (wyhamowanie dynamiki cen poniżej 1 proc. rdr) może w naszej ocenie skłonić Radę do powrotu do cyklu obniżek, jednak nie sądzimy, by ewentualne kolejne ruchy sprowadziły stopy procentowe niżej niż poziom 2,75-3,0 proc.".

MILLENNIUM (e-mail)

"W naszej ocenie najbliższe miesiące powinny przynieść utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie przy neutralnym nastawieniu RPP. Rada będzie chciała poczekać na efekty dotychczasowego luzowania i obserwować tendencje w gospodarce.

Dzisiejszą decyzję RPP można częściowo interpretować, jako przyznanie się do błędu, iż wcześniejsze ruchy Rady były zbyt ostrożne. Marcowa obniżka jest jednak zaskakująca przede wszystkim z uwagi na fakt, iż na posiedzeniu w lutym RPP złagodziła retorykę komunikatu usuwając z niego zdanie pośrednio zapowiadające obniżkę stóp procentowych w kolejnym miesiącu. (...)

W kontekście ostatnich komentarzy przedstawicieli RPP i jej dzisiejszej decyzji należy raz jeszcze podkreślić brak jasnych reguł, którymi kieruje się Rada. Skutkuje to uszczerbkiem na wiarygodności tego gremium". (PAP)

fdu/ asa/

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinansestopy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)