Trwa ładowanie...
dlx1goj

Mariusz Grendowicz prezesem Polskich Inwestycji Rozwojowych (opis)

...

Share
dlx1goj

07.03. Warszawa (PAP) - Rada nadzorcza Polskich Inwestycji Rozwojowych wybrała Mariusza Grendowicza na prezesa spółki - poinformował resort skarbu w komunikacie prasowym

Mariusz Grendowicz jest ekonomistą, pracował m.in. w Citigroup, ING oraz w ABN Amro Bank Polska. Od marca 2008 do sierpnia 2010 roku był prezesem BRE Banku.

Program Inwestycje Polskie został zapowiedziany w październiku przez premiera Donalda Tuska podczas tzw. drugiego expose. Ma on na celu utrzymanie tempa wzrostu inwestycji i PKB oraz tworzenie miejsc pracy. Zgodnie z jego założeniami, MSP dokapitalizuje BGK kwotą do 10 mld zł, co pozwoli na zwiększenie akcji kredytowej i gwarancyjnej banku na potrzeby finansowania inwestycji infrastrukturalnych. BGK może zaangażować w dany projekt do 2 mld zł, a oferowane przez niego narzędzia obejmują kredyty i gwarancje.

Uzupełnieniem finansowania dłużnego będzie spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe ze środkami również do 10 mld zł. MSP zapowiada, że spółka będzie przygotowana do prowadzenia działalności operacyjnej na początku drugiego kwartału. PIR będzie obejmował części udziałów w inwestycji wraz z inwestorami strategicznymi. Minimalny próg zaangażowania PIR to 50 mln zł, maksymalnie 750 mln zł. MSP zakłada jak najszybsze wyjście z danej inwestycji (po zakończeniu budowy).

dlx1goj

Docelowo, w perspektywie kilku lat, akcje PIR mają trafić na warszawską giełdę.

Inwestycje infrastrukturalne obejmą m.in. sektory: energetyczny (dystrybucja i wytwarzanie), gazowy (sieć przesyłowa, wydobycie i magazyny), zagospodarowanie złóż węglowodorowych, w tym gazu łupkowego, portowy, morski, kolejowy, drogowy, przemysłowy i telekomunikacyjny, a także inwestycje samorządowe, np. komunikacja i utylizacja odpadów. (PAP)

pr/ ana/

dlx1goj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlx1goj
dlx1goj