Trwa ładowanie...
d3bqc3i

Marża PKN w III kw. '10 na poziomie ubiegłego roku; w IV kw. '10 możliwa sprzedaż zapasów

04.10. Warszawa (PAP) - Polski Koncern Naftowy Orlen w III kwartale tego roku powinien zanotować marżę rafineryjną bliską poziomowi z III kwartału roku ubiegłego, płocka spółka...

d3bqc3i
d3bqc3i

04.10. Warszawa (PAP) - Polski Koncern Naftowy Orlen w III kwartale tego roku powinien zanotować marżę rafineryjną bliską poziomowi z III kwartału roku ubiegłego, płocka spółka liczy, że w IV kw. tego roku sfinalizuje sprzedaż kolejnej transzy zapasów obowiązkowych - poinformował PAP Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN.

"Marża rafineryjna w trzecim kwartale ukształtowała się na poziomie trzeciego kwartału ubiegłego roku. Z kolei dyferencjał będzie wyższy niż w ubiegłym roku, aczkolwiek gorszy niż w drugim kwartale tego roku" - powiedział PAP Sławomir Jędrzejczyk.

"Ogólnie z punktu widzenia makro w trzecim kwartale nie było tak dobrze jak w drugim kwartale tego roku, ale lepiej niż rok wcześniej" - dodał.

W drugim kwartale 2010 roku modelowa marża rafineryjna grupy PKN wyniosła 4,70 USD na baryłce, a dyferencjał wyniósł 1,80 USD na baryłce. W ubiegłym roku w trzecim kwartale wartości te wynosiły odpowiednio 3,10 USD i 0,50 USD.

d3bqc3i

Jędrzejczyk powiedział też, że umocnienie złotego pozytywnie wpłynie na przeszacowanie i poziom zadłużenia PKN Orlen za III kwartał tego roku.

"Cena ropy naftowej jest stabilna w korytarzu między 70 a 80 USD. Dlatego efekt Lifo przeszacowania ropy jest coraz mniejszy, dlatego ten efekt w trzecim kwartale powinien być zdecydowanie mniejszy" - dodał.

Wiceprezes przyznał, że płockiej spółce nie udało się w III kwartale zamknąć transakcji sprzedaży kolejnej transzy zapasów obowiązkowych, jednak liczy, że dojdzie do niej w IV kwartale tego roku.

"Pracujemy cały czas nad transakcją sprzedaży drugiej transzy zapasów obowiązkowych. Jeśli dojdziemy do ostatecznego porozumienia z bankiem, to ta transakcja jest planowana na IV kwartał tego roku" - powiedział.

d3bqc3i

Jędrzejczyk nie podał nazwy banku, z którym prowadzone są rozmowy.

W połowie roku PKN Orlen informował, że wartość kolejnej transakcji sprzedaży zapasów mogłaby przekroczyć 500 mln zł.

PKN Orlen pod koniec marca podpisał ze spółką Lambourn, należącą w 100 proc. do Deutsche Bank Polska, umowę, na podstawie której sprzedał jej ropę naftową za około 800 mln zł, a Lambourn miał dla PKN utrzymywać tę część zapasów obowiązkowych ropy.

d3bqc3i

Wiceprezes poinformował też, że płocki koncern rozmawia z wieloma potencjalnymi partnerami na temat budowy we Włocławku bloku energetycznego.

"Rozmawiamy z wieloma partnerami, ale nie weszliśmy jeszcze w etap krótkiej listy. Określiliśmy wstępnie, że decyzja odnośnie budowy takiej elektrowni powinna zapaść na przełomie drugiego i trzeciego kwartału przyszłego roku. Krótka lista byłaby wcześniej" - powiedział Jędrzejczyk.

"Zainteresowanie jest duże wśród potencjalnych partnerów. Są to przede wszystkim firmy zagraniczne" - dodał.

Jędrzejczyk podtrzymał zamiar sprzedaży Anwilu.

"Przygotowujemy możliwość podziału spółki, tak żebyśmy byli gotowi, jeżeli będzie takie zainteresowanie, sprzedać jedną linię biznesową, na przykład nawozy" - powiedział.

Wiceprezes nie podał jednak możliwego harmonogramu transakcji.(PAP)

pr/ pif/ ana/

d3bqc3i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bqc3i