Maseczka zmienia kolor i pokazuje, że trzeba ją zmienić. Nastolatek ma patent

Większość ludzi źle nosi maseczki ochronne. Stosowane są za długo, ale jest na to sposób. Znalazł go nastolatek z Włoch, który ma patent na maseczki, które kolorem pokażą, kiedy trzeba je zmienić. Praca maturalna zainteresowała już producentów i jest szansa, że wynalazek będzie miał powszechne zastosowanie.

Maseczki ochronne przeciwko COVID-19 pokażą, kiedy trzeba je zmienić
Maseczki ochronne przeciwko COVID-19 pokażą, kiedy trzeba je zmienić
Źródło zdjęć: © Pexels
Damian Słomski

19-latek z okolic Ankony na północy Włoch stworzył maseczkę ochronną, która zmienia kolor w momencie, gdy przestaje filtrować powietrze i trzeba ją zmienić. Swój wynalazek opatentował i zaprezentuje go wkrótce na światowej wystawie Expo w Dubaju.

Podstawą tego pomysłu jest technologia, która przy wykorzystaniu reakcji biochemicznej określa czy np. jedzenie jest zdatne do spożycia.

- Biorąc pod uwagę historyczny moment, w jakim żyjemy, wykorzystałem ją w maseczkach - wyjaśnia młody wynalazca Viorel Bohotici, mieszkający w miejscowości Camerata Picena, w regionie Marche.

Money. To się liczy

Maseczka zmienia kolor

Zaznacza, że jego patent można zastosować w maseczkach chirurgicznych. Jest przydatny nie tylko dla osoby, która nosi maseczkę, ale też daje ważny sygnał otoczeniu. Ten, kto stoi obok, zobaczy, że maseczka drugiej osoby już nie filtruje powietrza w odpowiedni sposób.

Wynalazca studiuje inżynierię elektroniczną na Politechnice w Turynie, ale sam pomysł innowacyjnej maseczki narodził się w jego głowie już w zeszłym roku, gdy chodził jeszcze do technikum.

- Przeczytałem, że 72 procent osób nosi maseczki w niewłaściwy sposób, na przykład dłużej niż przez osiem godzin - przyznaje. Swój projekt przedstawił komisji maturalnej jako pracę przygotowaną na egzamin ustny.

Opatentowana praca maturalna

- Profesor powiedział mi, że nie jest to praca maturalna, ale prawdziwa praca dyplomowa na uczelni. Opracowałem mój projekt podczas roku szkolnego, zaglądając po południu do laboratorium w technikum - opowiada 19-latek. Jak dodaje, kiedy przekonał się, że jego wynalazek działa, złożył wniosek patentowy.

Wynalazca wskazuje, że nie spodziewał się sukcesu. Już nawiązał kontakty z producentami maseczek i jest szansa, że jego pomysł będzie miał też powszechne zastosowanie.

Źródło artykułu:PAP
najnowszemaseczkiCovid-19

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (40)