Trwa ładowanie...

Maseczki ochronne. Około 80 proc. Polaków nie dowierza w ich skuteczność

Stosowanie maseczek jest skuteczną metodą ochrony przed koronawirusem? Twierdząco odpowiedział tylko jeden na pięciu badanych przez BioStat. Ciekawie wyglądają statystyki pokazujące jaki rodzaj maseczek najczęściej używamy.

Maseczki ochronne. Około 80 proc. Polaków nie dowierza w ich skutecznośćŹródło: PAP, fot: Łukasz Gągulski
d133fr5
d133fr5

W związku ze stanem pandemii koronawirusa w Polsce wprowadzono obowiązek zakrywania nosa i ust. Obostrzenie weszło w życie w czwartek 16 kwietnia.

- Maseczki zostały zaakceptowane, jako jedna z form zabezpieczania się przed zakażeniem koronawirusem. Polacy stosują się do zaleceń, nie mają jednak pewności, czy podejmowane działania są skuteczne - komentuje sytuację Rafał Piszczek, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat.

- Przeprowadzony przez nas sondaż pokazuje także, jak różne środki ochrony przed SARS-CoV-2 wybieramy, co jest efektem pewnej dezorientacji, a także zapewne konieczności przygotowywania na własną rękę środków ochronnych, których brakuje na rynku - dodaje.

Ulga w podatkach, tańsze kredyty. Tak rząd pomaga firmom

Tylko co piąty Polak (19,8 proc. ankietowanych) uważa, że używana przez niego obecnie maseczka skutecznie chroni przed koronawirusem - wynika z sondażu, jaki w połowie kwietnia przeprowadziło Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat. Brak pewności, że maseczki ochronne są skuteczne wyraża aż 56,7 proc. respondentów, natomiast 23,5 proc. jednoznacznie uważa maseczki za nieskutecznie zabezpieczające przed zakażeniem.

d133fr5

W sumie więcej niż co trzeci Polak nie ma pewności, że podejmując osobiste środki bezpieczeństwa zdoła uchronić się przed COVID-19. Co czwarty pytany nie miał pewności czy postępuje bezpiecznie, a co dziewiąty uznaje własne postępowanie za niewystarczające, aby skutecznie ustrzec się przed zakażeniem.

Jakie maseczki wybieramy najczęściej? Zdecydowanie bawełniane wielowarstwowe. Przeciwpyłowe z filtrem lub maski z tworzywa sztucznego praktycznie nie są widywane. Znacznie częściej zamiast maseczki można spotkać "zmodyfikowaną odzież" służącą za ochronę.

BioStat
Źródło: BioStat, fot: BioStat

Wymieniać lub dezynfekować maseczki ochronne, noszone w miejscach publicznych, należy według pytanych o to Polaków, po każdym wyjściu lub użyciu (42,3 proc. wskazań), ewentualnie co kilka godzin (35,7 proc.).

d133fr5

W celu ochrony przed zakażeniem koronawirusem 88,5 proc. pytanych Polaków regularnie myje ręce, 75,4 proc. utrzymuje dystans powyżej 2 metrów, ostrożność na zakupach zachowuje 73,2 proc., a 70,7 proc. nosi rękawiczki jednorazowe w miejscach publicznych.

BioStat
Źródło: BioStat, fot: BioStat

Badanie "Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków podczas epidemii koronawirusa" przeprowadziło Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat i haloDoctor.pl - operator telemedyczny. Sondaż metodą CAWI zrealizowano w dniach 17-20 kwietnia 2020 roku na grupie 1000 mieszkańców Polski.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d133fr5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d133fr5