Maseczki ochronne. Około 80 proc. Polaków nie dowierza w ich skuteczność
Stosowanie maseczek jest skuteczną metodą ochrony przed koronawirusem? Twierdząco odpowiedział tylko jeden na pięciu badanych przez BioStat. Ciekawie wyglądają statystyki pokazujące jaki rodzaj maseczek najczęściej używamy.
W związku ze stanem pandemii koronawirusa w Polsce wprowadzono obowiązek zakrywania nosa i ust. Obostrzenie weszło w życie w czwartek 16 kwietnia.
- Maseczki zostały zaakceptowane, jako jedna z form zabezpieczania się przed zakażeniem koronawirusem. Polacy stosują się do zaleceń, nie mają jednak pewności, czy podejmowane działania są skuteczne - komentuje sytuację Rafał Piszczek, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat.
- Przeprowadzony przez nas sondaż pokazuje także, jak różne środki ochrony przed SARS-CoV-2 wybieramy, co jest efektem pewnej dezorientacji, a także zapewne konieczności przygotowywania na własną rękę środków ochronnych, których brakuje na rynku - dodaje.
Ulga w podatkach, tańsze kredyty. Tak rząd pomaga firmom
Tylko co piąty Polak (19,8 proc. ankietowanych) uważa, że używana przez niego obecnie maseczka skutecznie chroni przed koronawirusem - wynika z sondażu, jaki w połowie kwietnia przeprowadziło Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat. Brak pewności, że maseczki ochronne są skuteczne wyraża aż 56,7 proc. respondentów, natomiast 23,5 proc. jednoznacznie uważa maseczki za nieskutecznie zabezpieczające przed zakażeniem.
W sumie więcej niż co trzeci Polak nie ma pewności, że podejmując osobiste środki bezpieczeństwa zdoła uchronić się przed COVID-19. Co czwarty pytany nie miał pewności czy postępuje bezpiecznie, a co dziewiąty uznaje własne postępowanie za niewystarczające, aby skutecznie ustrzec się przed zakażeniem.
Jakie maseczki wybieramy najczęściej? Zdecydowanie bawełniane wielowarstwowe. Przeciwpyłowe z filtrem lub maski z tworzywa sztucznego praktycznie nie są widywane. Znacznie częściej zamiast maseczki można spotkać "zmodyfikowaną odzież" służącą za ochronę.
Wymieniać lub dezynfekować maseczki ochronne, noszone w miejscach publicznych, należy według pytanych o to Polaków, po każdym wyjściu lub użyciu (42,3 proc. wskazań), ewentualnie co kilka godzin (35,7 proc.).
W celu ochrony przed zakażeniem koronawirusem 88,5 proc. pytanych Polaków regularnie myje ręce, 75,4 proc. utrzymuje dystans powyżej 2 metrów, ostrożność na zakupach zachowuje 73,2 proc., a 70,7 proc. nosi rękawiczki jednorazowe w miejscach publicznych.
Badanie "Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków podczas epidemii koronawirusa" przeprowadziło Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat i haloDoctor.pl - operator telemedyczny. Sondaż metodą CAWI zrealizowano w dniach 17-20 kwietnia 2020 roku na grupie 1000 mieszkańców Polski.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie