Trwa ładowanie...

Masz psa? Pomóż mu czuć się bezpiecznie w sylwestrową noc

Choć dla ludzi sylwester to noc zabawy i radości, to dla zwierząt wiąże się z ogromnym stresem. Nasze czworonogi zupełnie inaczej niż my, reagują na huk i wystrzały fajerwerków. Istnieją jednak metody, aby zapewnić naszym pupilom komfort podczas sylwestrowej nocy.

Oto jak zadbać o psa w SylwestraOto jak zadbać o psa w SylwestraŹródło: Getty Images
d33ttuz
d33ttuz

Zoopsycholog z Poznania, Dariusz Szelest wyjaśniał w rozmowie z portalem gloswielkopolski.pl, że lęk przed głośnymi dźwiękami, takimi jak strzały fajerwerków, ma swoje korzenie w biologii zwierząt. Dla nich huki fajerwerków to sygnał niebezpieczeństwa i mogą prowadzić do silnego stresu.

Zaznaczył, że skuteczne przygotowanie psa na sylwestra powinno zaczynać się na długo przed samym wydarzeniem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Za rolę w "rodzinka.pl" kupiłem sobie mieszkanie - Tomasz Karolak - Biznes Klasa #10

Doraźnym rozwiązaniem mogą być lekarstwa

Istnieją silne leki przeciwlękowe dla zwierząt, ale decyzję o ich podawaniu powinien podejmować weterynarz. Zoopsycholog przestrzegł jednak przed nadmiernym zaufaniem do takich substancji - mogą one sprawić, że zwierzę traci kontrolę nad ciałem, co jedynie zwiększa jego lęk.

d33ttuz

Lżejszą alternatywą są środki ziołowe, choć ich efekty widoczne są dopiero po kilku dniach regularnego stosowania. "Tygodnik Siedlecki" przypomina, że ostatnio popularność zdobywa również olejek CBD dla psów.

To naturalny suplement, który może pomóc w uspokojeniu i redukcji stresu. Przed zastosowaniem olejku, tak jak w wypadku leków, lepiej skonsultować się z weterynarzem, aby upewnić się, czy jest odpowiedni dla danego psiaka.

Są też inne metody

Kamizelki zmniejszą strach o 10-30 proc., ale większość lęku pozostanie i tak. To są dodatki, które troszkę pomogą, ale nie wyeliminują lęku zupełnie - tłumaczył zoolog.

Delikatny masaż okazuje się być jedną z efektywnych technik uspokajających. Głaskanie i masowanie psa w spokojnej atmosferze, poza zasięgiem hałasu, może przynieść mu ulgę i pomóc w uspokojeniu - czytamy na łamach Tygodnika Siedleckiego.

d33ttuz

Zabawki interaktywne stanowią kolejne całkiem skuteczne rozwiązanie. Takie gadżety angażują psa, odwracając jego uwagę od zewnętrznego hałasu. Gryzaki wypchane smakołykami są dobrym rozwiązaniem - dostarczają psu zarówno rozrywki, jak i stymulują jego umysł.

W sylwestra zaleca się zasłanianie okien, tworzenie bezpiecznej przestrzeni dla zwierzęcia i oświetlanie mieszkania. Jasne światło pomaga zminimalizować odblaski fajerwerków, a pozytywna atmosfera w domu może działać jako wzmocnienie dla zwierzęcia. Ważne jest również pozostawienie zwierzęcia w spokojnym pomieszczeniu, najlepiej bez okien, gdzie może schronić się przed hałasem i czuć się bezpiecznie.

Jeśli ludzie zajmują się sobą, to zwierzę dostaje sygnał, że może faktycznie nie ma się czego bać. I przede wszystkim nie wyciągać pupili na siłę, pozwolić im chować się w swoich ulubionych kryjówkach - podkreślił zoolog.

Zgubiony pies. Co zrobić?

Jeśli w noc sylwestrową spotkamy gdzieś zgubionego psa, ważne jest zgłoszenie takiego zdarzenia do straży miejskiej. Funkcjonariusze, mogą uzyskać dostęp do informacji z mikrochipa i odwieźć psa do właścicieli - wskazuje Super Express.

Pamiętajmy również o Ekopatrolu, który pełni funkcję interwencyjną i przekazuje zwierzęta do specjalistycznych placówek, takich jak Schronisko Na Paluchu, ośrodek CITES i Ptasi Azyl - współpracujące z warszawskim zoo - oraz lecznic weterynaryjnych.

d33ttuz

W przypadku sytuacji wymagających natychmiastowej interwencji Ekopatrolu, zgłoszenia należy dokonywać pod numerem alarmowym - 986.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d33ttuz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33ttuz