Mazowieckie i dolnośląskie najatrakcyjniejsze dla inwestorów

Województwa: mazowieckie, dolnośląskie i śląskie przodują pod względem atrakcyjności inwestycyjnej - wynika z "Raportu atrakcyjności inwestycyjnej województw - 2012" opracowanego na zlecenie PAIiIZ przez Centrum Analiz Regionalnych i Lokalnych.

Autorzy badania wskazali, że atrakcyjność inwestycyjna ma duży związek z poziomem rozwoju gospodarczego danego regionu. Dodali, że w skali lokalnej ważną rolę w kształtowaniu atrakcyjności inwestycyjnej odgrywają podstrefy specjalnych stref ekonomicznych, zwłaszcza jeśli towarzyszą im inne formy wspierania przedsiębiorczości, m.in. parki przemysłowe czy naukowo-technologiczne.

Patrycjusz Zarębski z Politechniki Koszalińskiej, który prezentował wyniki badania, powiedział, że potencjalna atrakcyjność inwestycyjna to "zespół walorów lokalizacyjnych, który ma za zadanie zaspokajać pewne potrzeby inwestora".

- Cele, które chce osiągnąć inwestor, to m.in. niskie koszty prowadzenia działalności gospodarczej, uzyskanie maksymalnych przychodów, ale też podnoszenie konkurencyjności przedsiębiorstwa. Za rzeczywistą atrakcyjność inwestycyjną przyjmujemy zdolność danego regionu do skłonienia inwestorów do wyboru tego regionu jako miejsca prowadzenia inwestycji - dodał.

Jak wskazał, najbardziej atrakcyjnymi dla inwestorów regionami są województwa: mazowieckie, dolnośląskie, śląskie, a także małopolskie. - Wysoka atrakcyjność charakteryzuje również województwa: pomorskie, wielkopolskie i łódzkie - powiedział Zarębski.

Najsłabiej w badaniu wypadły województwa: lubelskie i świętokrzyskie.

- Te badania trzeba traktować z pewną ostrożnością, dlatego, że inwestycje mogą być wielkie, mogą być średnie, ale też małe. Nie zawsze potrzebne jest otoczenie w postaci wielomilionowego zespołu miejskiego, aby zrealizować cele biznesowe. Naszym przesłaniem było pokazanie, że w każdym województwie (...) można znaleźć bardzo atrakcyjne tereny inwestycyjne i co najważniejsze - można znaleźć ludzi, którzy w sposób profesjonalny potrafią się zaopiekować inwestorem i pomóc mu w przejściu przez proces inwestycyjny - podkreśliła prof. Hanna Godlewska-Majkowska ze Szkoły Głównej Handlowej, pod kierunkiem której powstał raport.

Godlewska-Majkowska mówiła też, że na tle Unii Europejskiej polskie regiony wyróżniają się korzystnie pod względem kapitału ludzkiego. - Polskie regiony są atrakcyjne dla inwestycji zagranicznych. Nie tylko dotyczy to konkurowania w naszym regionie geograficznym, ale w całej Unii Europejskiej. Naszymi ważnymi źródłami przewag konkurencyjnych z całą pewnością są zasoby pracy - podkreśliła.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)