Trwa ładowanie...
d4hk714

mBank: 1 mld zł zysku netto w 2016 r. staje się coraz pewniejszy

Warszawa, 28.07.2016 (ISBnews) - mBank po wynikach za II kwartał spodziewa się, że osiągnięcie w tym roku zysku netto na poziomie ok. 1 mld zł  jest "pewniejsze", poinformował prezes Cezary Stypułkowski.

Share
d4hk714

"Nadal orientujemy się wokół 1 mld, ale teraz jest on pewniejszy" - powiedział Stypułkowski podczas konferencji.

W II kwartale bank zarobił 388,5 mln zł netto, czyli o 26,2% więcej niż w I kw. 2016 r. W okresie I-II kw. 2016 r. bank miał 696,29 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 672,26 mln zł zysku rok wcześniej.

Stypułkowski zwrócił uwagę, że znaczący wpływ na wynik II kw. miał jednorazowy przychód związany z rozliczeniem transakcji przejęcia Visa Europe Limited przez Visa Inc w wysokości 251,7 mln zł.

W najbliższym kwartale bank nie spodziewa się już jednorazowego przychodu podobnego jak w przypadku Visy. "Nie mamy w planach jednorazowych transakcji. które by nas w ten sposób wzmocniły" - dodał.

d4hk714

Jego zdaniem, podatek bankowy jest poważnym obciążeniem dla banku. "Jesteśmy branżą która jest najbardziej obciążona podatkowo" - powiedział Stypułkowski.

Jednocześnie dodał, że bankowi korzystnie rośnie m.in. marża odsetkowa r/r, wartość depozytów w segmencie detalicznym jak i w sektorze przedsiębiorstw. "Przedsiębiorstwa wciąż przynoszą do nas swoje nadwyżki finansowe" - dodał.

Stypułkowski uważa, że Program 500+ wpłynął na większą zdolność kredytową i mozliwość spłacania zobowiązań przez wielu klientów. "Szybciej nam rosną nam środki na rachunkach bieżących niż na depozytach. Prawdopodobnie to się przekłada na konsumpcję" - podkreślił.

Stypułkowski skomentował również pojawiające się propozycje, aby opłata interchange dla kart debetowych miała zostać obniżona do poziomu 0,0% z około 0,2% obecnie obowiązujących.

d4hk714

"Wydaje się, że polski sektor bankowy nie jest specjalnie drogi. Jeżeli jednak tak się stanie, to będziemy poszukiwać dodatkowych dochodów" - powiedział prezes.

Według niego etap bankowości za 0 zł Polska ma już za sobą - była ona możliwa przy wysokiej marży odsetkowej. "Rachunek bankowy za 0 zł u nas pozostanie, ale w odniesieniu do innych usług musimy być odpowiedzialni i kalibrować je w stosunku do kosztów, jakie bank generuje" - podkreślił Stypułkowski.

mBank (dawniej BRE Bank) należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW w 1992 roku. Aktywa razem banku wyniosły 123,52 mld zł na koniec 2015 r.

(ISBnews)

d4hk714

Podziel się opinią

Share
d4hk714
d4hk714