Trwa ładowanie...
d10kw98

mBank: Nie traktujemy kredytu hipotecznego jako samodzielnego produktu

Warszawa, 28.04.2016 (ISBnews) - mBank sprzedał w I kw. kredyty hipoteczne o wartości 700 mln zł, co oznacza spadek o 14% r/r. Bank chce nadal oferować kredyty hipoteczne, ale w powiązaniu z innymi produktami, np. rachunkiem osobistym - ze względu na koszty długoterminowego finansowania, jakie generuje tego rodzaju kredyt, wynika z wypowiedzi prezesa mBanku Cezarego Stypułkowskiego

Share
d10kw98

"Chcemy silniej wiązać hipotekę z innymi produktami. Kredyt hipoteczny będzie oferowany tym klientom, którzy doceniają naszą całościową ofertę, a nie tylko przychodzą do banku po jeden produkt, którym jest kredyt hipoteczny. Nie jest tak, że chcemy ten produkt porzucić, ale będziemy to robić na nieco zmienionych warunkach. Nie traktujemy hipoteki jako samodzielnego produktu" - powiedział Stypułkowski podczas konferencji prasowej.

Zwrócił uwagę na "pewną ewolucję" od produktu do klienta. Kluczowym produktem dla relacji klientowskich jest rachunek. W tej chwili ewolucja rynku idzie w tym kierunku, wskazał prezes.

W I kw. bank sprzedał kredyty hipoteczne o wartości 700 mln zł, co oznacza spadek o 14% r/r. W tym czasie sprzedaż kredytów nie-hipotecznych wyniosła 1,3 mld zł i była wyższa o 11% r/r.

Stypułkowski powiedział, że bank jest skoncentrowany na sprzedaży produktów niehipotecznych, dla których marża jest wyższa niż dla hipotek ze względu na rosnący koszt finansowania.

d10kw98

"W większym stopniu będziemy wiązali koszt hipoteki z kosztem finansowania na bazie listów zastawnych. Warunki regulacyjne, dotyczące emisji listów zastawnych, które powstały, sprzyjają uzyskiwaniu długoterminowego finansowania. Obecnie jesteśmy w fazie testowania apetytu na nowy produkt, który jest atrakcyjny dla pewnej grupy inwestorów finansowych z zagranicy. Teraz jednak przyjęli pozycję 'wait and see'" - podkreślił prezes.

Marżowość będzie funkcją tego, na ile bankowi uda pozyskać długoterminowe finansowanie, dodał.

Jak poinformował wiceprezes Jörg Hessenmüller, portfel kredytów hipotecznych zachowuje się dobrze, a wskaźnik NPL spadł do 3,8% na koniec marca br. wobec 4,9% rok wcześniej. Dla całej grupy wskaźnik ten wyniósł 5,8% wobec 6,1% w I kw. 2015 r.

"W I kw. mieliśmy tę samą wartość kredytów w CHF spłacanych przez klientów. Było to ok. 90 mln zł spłat. Odnotowaliśmy, że jakość tego portfela pozostaje bez zmian, niezależnie od zjawisk w otoczeniu. To pokazuje zdolność naszych klientów do terminowego regulowania spłat" - powiedział Hessenmüller podczas konferencji.

mBank (dawniej BRE Bank) należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW w 1992 roku. Aktywa razem banku wyniosły 123,52 mld zł na koniec 2015 r.

(ISBnews)

d10kw98

Podziel się opinią

Share
d10kw98
d10kw98