Trwa ładowanie...
d1g9cdi

ME pracuje nad przepisami ograniczającymi import niesortowanego węgla z Rosji

Warszawa, 19.10.2016 (ISBnews) - Ministerstwo Energii pracuje nad przepisami, które mogą ograniczyć napływ niesortowanego rosyjskiego węgla do Polski, poinformowała dyrektor Departamentu Górnictwa w resorcie Anna Margis.

Share
d1g9cdi

"Jesteśmy w trakcie przygotowywania rozporządzeń do ustawy o monitorowaniu jakości paliw. Niestety, zapisy tej ustawy, a w szczególności artykuł 3a, który mówi o klauzuli wzajemności, blokują nam możliwość zablokowania importu węgla rosyjskiego wprost" - powiedziała Margis podczas posiedzenia zespołu ds. górnictwa.

Dodała, że skreślenie tego zapisu mogłoby spowodować konflikt z Unią Europejską, ponieważ węgiel spoza Unii wwieziony do dowolnego kraju UE i dalej do Polski jest traktowany jak węgiel z krajów Unii.

"Próbujemy skorzystać z innego zapisu i rozporządzenia tej ustawy, żeby przynajmniej można było ograniczyć napływ niesortu na teren Polski, czyli zmusić Rosję to tego, by przynajmniej ten węgiel, który wpływa był poddawany sortowaniu" - powiedziała dyrektor.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez dyrektora katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Henryka Paszczę, Polska zaimportowała 5,2 mln ton węgla kamiennego w okresie lipiec-sierpień 2016 r., w tym 3,2 mln ton węgla rosyjskiego.

(ISBnews)

d1g9cdi

Podziel się opinią

Share
d1g9cdi
d1g9cdi