ME zapowiada programy pilotażowe dla klastrów energii

Ministerstwo energii, wraz z resortami środowiska i rozwoju, będzie organizowało programy pilotażowe klastrów energii - zapowiedział w piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

16.12.2016 17:10

"Tam gdzie jest zainteresowanie, gotowość by przeznaczyć na to (stworzenie klastra - PAP) trochę pieniędzy, jesteśmy gotowi z resortem środowiska i rozwoju pomóc w pilotażach - powiedział Tchórzewski podczas konferencji nt. koncepcji klastrów energii w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Do polskiego prawa klastry energii wprowadziła lipcowa nowelizacja ustawy o OZE. Jest to cywilnoprawne porozumienie, w którym mogą uczestniczyć zarówno osoby fizyczne, prawne, jednostki naukowe, instytuty badawcze jak i jednostki samorządu terytorialnego. Mają wspólnie wytwarzać, równoważyć zapotrzebowanie, dystrybucję lub obrót energią z odnawialnych źródeł energii, czy też z innych źródeł lub paliw, w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu tzw. znamionowym niższym niż 110 kV, na obszarze działania tego klastra nieprzekraczającym granic jednego powiatu lub 5 gmin.

Klaster reprezentuje koordynator, którym może być spółdzielnia, stowarzyszenie, fundacja lub wskazany w porozumieniu dowolny członek tego klastra. Członkowie klastra mogliby produkować energię ze słońca, wiatru, biogazu i odpadów.

Resort energii uważa, że klastry energii są fragmentem długofalowego myślenia o energetyce odnawialnej i mogą być bodźcem do prowadzenia biznesu na terenach słabo zurbanizowanych. Ważną rolę mają w nich odgrywać biogazownie rolnicze.

Jak mówił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, Polsce zależy na wzroście udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym. Klastry mogą - jego zdaniem - rozwiązać problem niestabilności źródeł odnawialnych. "Te koncepcje mocno popieramy, ponieważ klastry polegają na zbilansowaniu zużycia energii na danym obszarze, co zapewnia większą elastyczność dostaw i zużycia, a tym samym zwiększa stabilność systemu wobec nieprzewidywalności dostaw energii z OZE" - mówił.

Dodał, że gospodarka niskoemisyjna, to jeden z głównych celów polityki spójności na lata 2014-2020. "Warto podkreślić, że polityka spójności zakłada przekazanie 20 proc. środków na działania związane z ochroną klimatu. Zgodnie z zapisami umowy partnerstwa, czyli umowy, która sankcjonuje realizacje polityki spójności w Polsce, w ramach celu tematycznego "wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną chcemy przeznaczyć kwotę ponad 9 mld euro" - powiedział wiceszef resortu rozwoju.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)