ycipk-2zzb85

Media społecznościowe to naturalne środowisko dla rekrutacji

O wpływie mediów społecznościowych na proces rekrutacji oraz o przyszłości tej formy selekcji kandydatów opowie Artur Florczak
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Media społecznościowe to naturalne środowisko dla rekrutacji
(sxc.hu)
ycipk-2zzb85

[

Podziel się

]( http://www.magazynrekruter.pl/ )

ycipk-2zzb85
Podziel się

* O wpływie mediów społecznościowych na proces rekrutacji oraz o przyszłości tej formy selekcji kandydatów opowie Artur Florczak - twórca facebookowego portalu pracy „Szukam fajnej pracy”, Prezes agencji doradztwa zawodowego i personalnego Human Garden. *

Magazyn Rekruter: Dla jakiej grupy odbiorców dedykowany jest wasz portal „Szukam Fajnej Pracy” na Facebooku?

Artur Florczak: Human Garden działa w obszarze doradztwa personalnego, doradztwa zawodowego, outplacementu i mediów rekrutacyjnych. Chcieliśmy stworzyć przyjazne miejsce do wymiany poglądów oraz doświadczeń. W tym celu powołaliśmy do życia własny portal pracy na Facebooku - „Szukam Fajnej Pracy”, który kierowany jest do wszystkich zainteresowanych szeroko rozumianym tematem pracy, rozwoju osobistego oraz zarządzania zasobami ludzkimi.

ycipk-2zzb85

Wśród naszych sympatyków mamy osoby szukające pracy, które aktualnie nie są zatrudnione, jak i te, które szukają lepszej pracy. Liczne grono stanowią również pracodawcy i ludzie zawodowo związani z tematyką HR. Cieszy mnie fakt, że grupa jest bardzo aktywna. Na jedną z naszych ankiet oddano prawie 80 000 głosów i są to głosy „podpisane” imieniem i nazwiskiem. To jest olbrzymi potencjał, w tej formie i skali niespotykany do tej pory w innych mediach.

Staramy się tworzyć dobry klimat, ludzie odpowiadają w dogodnym dla siebie momencie, dajemy użytkownikom możliwość dodania do ankiety własnych propozycji odpowiedzi. Biorący udział w ankietach, znają również opinie innych, w tym swoich znajomych, którzy odpowiedzieli już na dane pytanie. Nasi użytkownicy to przede wszystkim ludzie młodzi, 81,6% grupy stanowią osoby w wieku 18-34 lat, ale są również bardziej doświadczeni zawodowo, w tym spora grupa 55+.

Magazyn Rekruter: Jak długo portal istnieje na Facebooku? Jak duża jest liczba uczestników grupy?

Artur Florczak: Portal pod adresem - facebook.com/SzukamFajnejPracy ruszył 23 marca 2010. Grupa naszych sympatyków, którzy polubili już stronę, liczy 30 000 osób i stale rośnie. Profil odwiedzają również inni użytkownicy Facebooka, a zaglądają tu także osoby, które na co dzień z niego nie korzystają. Z analiz Human Garden wiemy, że znajomi naszych fanów to grupa licząca ponad 5 500 000 osób. To ogromny potencjał, do którego jesteśmy w stanie codziennie docierać z nowymi informacjami, pytaniami oraz ofertami pracy, które zamieszczają różne firmy, w tym bardzo duże przedsiębiorstwa polskie oraz koncerny międzynarodowe. Magazyn Rekruter: Czy przewidywali Państwo tak duże zainteresowanie profilem? Co głównie wpłynęło na Wasz sukces?

ycipk-2zzb85

*Artur Florczak: *Jak z większością pionierskich przedsięwzięć na samym początku dosyć trudno przewidzieć, jak potoczą się losy projektu. Kiedy prywatnie zacząłem korzystać z Facebooka, pomyślałem, że jest to bardzo dobre narzędzie do rekrutacji, a dodatkowo idealnie wpisuje się w genezę i ideę, jaka nam przyświecała już przy tworzeniu nazwy firmy.

Podczas codziennych spotkań z Kandydatami rozmawiamy szczerze i otwarcie, nikogo nie udajemy. Pomyślałem, że warto takim podejściem podzielić się z innymi, tworzyć otwartą na ludzi firmę, bo właśnie ludzie to podstawa naszej działalności.

Oprócz tematów czysto merytorycznych oraz ogłoszeń o pracę, dosyć często na naszej stronie można znaleźć humorystyczne podejście do tematu pracy. Pozwala to wszystkim nabrać dystansu i we w miarę bezbolesny sposób zwrócić uwagę Rekruterom i Kandydatom na ich błędy oraz potknięcia. Członkowie grupy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i żywiołowo dyskutują o tym. Profil stanowi także motyw przewodni naszej strony internetowej – www.HumanGarden.pl.

Ponadto uczestniczymy w różnych wydarzeniach z życia HR „na żywo”, tak aby nasi sympatycy mieli informacje z pierwszej ręki. Wspieramy również inicjatywy, mające na celu pomóc młodym zdolnym ludziom w „wybiciu się” w zawodach artystycznych, jako spełnieniu marzeń o fajnej pracy.

ycipk-2zzb85

Magazyn Rekruter: Czy może to świadczyć o powstawaniu nowej drogi w rekrutacji? Czy inne firmy pójdą za waszym przykładem?

Artur Florczak: Na zachodzie trend jest już bardzo wyraźny. Media społecznościowe i sam Facebook odgrywają coraz większą rolę w procesie rekrutacji i selekcji. Dzisiaj nikogo nie dziwi fakt, że rekruter sprawdza różne informacje o Kandydacie w mediach społecznościowych. Droga ta już istnieje w rekrutacji i widać to chociażby po komercyjnej ofercie kierowanej do rekruterów ze strony czołowych portali społecznościowych.

Sporo firm konkurencyjnych chce u nas zamieszczać swoje ogłoszenia rekrutacyjne, ale z oczywistych powodów publikujemy tylko ogłoszenia własne i Klientów końcowych. Zauważyliśmy już kilka firm z naszej branży, które starają się zaistnieć na Facebooku, powstają nawet próby sklonowania naszego pomysłu, ale jak na razie bez większego powodzenia.

Magazyn Rekruter: Jaką przyszłość działań rekrutacyjnych przewidujecie dla social media? Czy mogą one wyprzeć tradycyjne formy rekrutacji?

ycipk-2zzb85

*Artur Florczak: *Social media to naturalne środowisko dla rekrutacji. Facebook dynamicznie rozwija się, zarówno jako sama aplikacja, jak i w warstwie świadomości użytkowników co do jego możliwości.

Życie potrafi zaskakiwać i wszyscy znamy już przykłady oraz efekty „facebookowych rewolucji” z Tunezji i Egiptu. Myślę, że tradycyjne formy rekrutacji jeszcze pozostaną, ale od dosyć dawna widzimy w czołowych portalach pracy powiązania z social media i słynne już facebookowe „Lubię to!”.

Co przyniesie przyszłość, czy media społecznościowe zrewolucjonizują również działania rekrutacyjne? - Czas pokaże. Osobiście wierzę, że tak właśnie będzie.

Polub WP Finanse
ycipk-2zzb85
ycipk-2zzb85
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2zzb85