Memorandum z Gazpromem nie zawiera decyzji o budowie gazociągu z Białorusi - MSP (aktl.2)
...
05.04.2013 | aktual.: 05.04.2013 19:23
Dochodzą wypowiedzi ministra skarbu, Mikołaja Budzanowskiego #
05.04. Warszawa (PAP) - Podpisany dokument dotyczący budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa to memorandum o wzajemnym zrozumieniu i ma wyłącznie charakter techniczny. Dokument nie zawiera decyzji o budowie gazociągu i nie jest prawnie wiążącą umową - poinformował na piątkowej konferencji minister skarbu Mikołaj Budzanowski.
"Chciałbym zdementować informacje, że została podpisana umowa w sprawie budowy jakiejkolwiek nowej sieci gazociągów, która miałaby być budowana przez terytorium Polski, budowy Jamału II. To bardzo techniczne porozumienie, które zostało podpisane pomiędzy spółką EuRoPol Gaz a Gazpromem ma posłużyć wymianie informacji i głębszej analizie ekonomicznej i również prawnej związanej z ewentualną realizacją w przyszłości takiego projektu" - powiedział minister.
Cytując fragment memorandum minister poinformował, że "celem porozumienia nie jest stworzenie prawnie wiążącej umowy, odpowiedzialności lub zobowiązania którejkolwiek ze stron do realizacji projektu lub zawarcia jakichkolwiek innych umów lub kontraktów między stronami".
Budzanowski powiedział również, że nie widzi obecnie przestrzeni do zagospodarowania ilości gazu, który miałby być do Polski importowany ze Wschodu, w ramach proponowanej przez Gazprom inwestycji.
W czwartek w Sankt Petersburgu eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz podpisała z Gazpromexportem memorandum o wzajemnym zrozumieniu dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu. Dokument nie zawiera decyzji o budowie gazociągu.
Spotkanie przedstawicieli zarządów EuRoPol Gazu i Gazpromexportu odbyło się z inicjatywy Gazpromu, a w jego czasie uzgodniono treść i podpisano memorandum dotyczące oceny na etapie przedinwestycyjnym możliwości realizacji gazociągu z Białorusi przez terytorium Polski w kierunku Słowacji.
Po 48 proc. udziałów w EuRoPol Gazie mają PGNiG i Gazprom, pozostałe 4 proc. należy do spółki Gas Trading.
Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński poinformował w piątek PAP, że Gazprom przedstawił na bazie umowy z 1993 r. koncepcję budowy gazociągu Jamał-Europa II, ale nie równoległego do istniejącego Jamału I, tylko biegnącego z Białorusi przez polskie terytorium na Słowację. Wicepremier dodał, że chodzi o budowę nowego gazociągu o zdolności przesyłowej 15 mld m sześc. gazu rocznie, który docierałby na Słowację i według rosyjskiej propozycji taką inwestycję można by uruchomić w perspektywie 2017-2018 r.
Prezes PGNiG, Grażyna Piotrowska-Oliwa, powiedziała w piątek w TVN CNBC, że "memorandum to dokument mówiący o przygotowaniu analiz, a strona rosyjska próbuje nadać nie wiadomo jak dużą rangę dokumentowi, który nie przesądza o niczym, o żadnych inwestycjach".
"Z punktu widzenia PGNiG ważne są nasze własne inwestycje. Inwestycja w gazociąg nie jest tematem, który dla nas ma istotne znaczenie, tym bardziej, że my nie zajmujemy się od lat budową gazociągów" - dodała. (PAP)
kuc/ pr/ asa/