MEN ws. walki ze skutkami powodzi (komunikat)
...
25.06.2010 14:06
25.06. Warszawa - Biuro Prasowe Ministerstwa Edukacji Narodowej informuje:
Wypłata zasiłków powodziowych na cele edukacyjne, organizacja wyjazdów wakacyjnych i edukacyjnych oraz dofinansowanie remontów zniszczonych szkół - to główne działania podejmowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach walki ze skutkami powodzi.
Edukacyjne zasiłki powodziowe
Edukacyjne zasiłki powodziowe, w wysokości 1000 złotych, wypłacane są uczniom, których rodziny zostały zakwalifikowane przez samorząd do otrzymania świadczenia wypłacanego przez władze gminne w wysokości do 6000 zł. Rodziny nie są zobowiązane do przedkładania żadnych dodatkowych informacji oraz zaświadczeń w celu otrzymania edukacyjnego zasiłku powodziowego.
Do tej pory kuratorzy oświaty zgłosili do MEN zapotrzebowanie na 14 402 zasiłki na kwotę 14 milionów 402 tysięcy złotych. Liczba ta może wzrosnąć po dalszym przekazywaniu zgłoszeń przez samorządy. Łączna kwota przeznaczona na edukacyjne zasiłki powodziowe wynosi 16 milionów złotych.
Wyjazdy wakacyjne oraz edukacyjne
Dwutygodniowe wyjazdy przeznaczone są dla dzieci i młodzieży - uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenów dotkniętych powodzią. Pobyt dla uczestników jest bezpłatny.
Ministerstwo koordynuje organizację wszystkich wyjazdów, każde miejsce pobytu dzieci jest sprawdzane przez inspekcję sanitarną i straż pożarną. Uczniowie wysyłani są wyłącznie do miejsc spełniających wymogi dotyczące bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej i warunków higieniczno-sanitarnych.
Z wyjazdów edukacyjnych (odbywających się w trakcie roku szkolnego) finansowanych z środków MEN skorzystało 1 956 uczniów, na co łącznie wydatkowano z budżetu państwa 1 800 000 złotych. Oprócz tego odbyły się wyjazdy edukacyjne finansowane z innych środków (m.in. samorządowe, KRUS, ochrona środowiska) dla ponad 2000 uczniów. Z wyjazdów wakacyjnych ze środków MEN skorzysta w sumie ponad 4 000 dzieci.
Łączna kwota przeznaczona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na zorganizowanie wyjazdów wakacyjnych i edukacyjnych to 5 milionów złotych.
Odbudowa i remonty szkół
Samorządy mogą także składać wnioski do MEN o dofinansowanie likwidacji szkód w obiektach szkolnych, według "Kryteriów podziału 0,6 proc. rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2010".
Podczas majowej i czerwcowej powodzi zniszczeniu uległy 954 szkoły i placówki różnych typów, w tym 159 przedszkoli. Z szacunków wykonanych do tej pory wynika, że wartość zniszczeń powstałych w szkołach podczas powodzi wynosi co najmniej 58,8 milionów złotych, a w przedszkolach - 8,2 miliona złotych. Rozmiar zniszczeń i szkód jest bardzo różny, od nieznacznych uszkodzeń i podtopień, szacowanych na kilka - kilkanaście tysięcy złotych, do całkowitego zniszczenia budynku i strat rzędu 1 mln zł. Z powodu szkód powodziowych zajęcia w ogóle nie mogły się odbywać w ostatnim czasie w 20 szkołach (były realizowane poza siedzibami szkół).
Kapitalnego remontu, na skutek zniszczeń wywołanych powodzią, wymaga 67 szkół i 14 przedszkoli. Należy oczekiwać, że szacowana kwota zniszczeń ulegnie zwiększeniu po przekazaniu informacji dotyczących strat powstałych w szkołach, w których obecnie zalega woda i nie jest możliwe dokonanie ich oględzin. Środki na te inwestycje są zabezpieczone przez MEN.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ wni/