Menedżerowie dostrzegają zmiany demograficzne na rynku pracy
Zarządzanie zespołem zróżnicowanym wiekowo przynosi największe korzyści dla firmy.
Zarządzanie zespołem zróżnicowanym wiekowo przynosi największe korzyści dla firmy. Po wielkim „bumie" na młodych managerów, zwerbowanych świeżo po skończonej szkole średniej lub w trakcie studiów pracodawcy znów zwrócili swoją uwagę na pracowników starszych, stabilnych z doświadczeniem. Jak zarządzać grupą, by działała możliwie najskuteczniej? Jakie znaczenie mają dla gospodarki zmiany demograficzne?
Powyższe zagadnienia były tematem dwudniowego szkolenia „Budowanie i zarządzanie różnorodnym zespołem", które odbyło się w 25-26 listopada w Lublinie. W projekcie W projekcie Zarządzanie wiekiem jako czynnik zwiększający potencjał adaptacyjny przedsiębiorstw, współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach EFS wzięli udział kierownicy średniego szczebla z lubelskich przedsiębiorstw. To jedno z cyklu darmowych szkoleń organizowanych w miastach całej Polski przez ProFirma Sp. z o.o oraz NSZZ „Solidarność" (inf. na www.zwiekiem.eu, red.).
W czasie dwudniowych warsztatów oprócz wymienionego problemu zmian demograficznych poruszone były kwestie motywowania i delegowania pracowników, planowania i organizowania zadań, budowania zespołu z uwzględnieniem mostów pokoleniowych.
Szczególnie duży nacisk położono na proces starzenia się społeczeństwa.
Wiadomo, że zmiany demograficzne nie pozostaną bez wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Z prognozy demograficznej GUS na lata 2003-2030 jasno wynika, że za blisko dwadzieścia lat co czwarty obywatel Polski będzie w wieku emerytalnym. Doprowadzi to do zmniejszenia Produktu Krajowego Brutto (PKB). Rząd będzie zmuszony do zwiększenia działań z zakresie opieki zdrowotnej i emerytalnej dla starszych osób. To tylko niektóre ze zmian w „ruchomej" gospodarce. Wyjaśnienie zjawiska demograficznego i jego wpływu na gospodarkę było jednym z celów organizowanego szkolenia: „Uważna obserwacja rynku pracy oraz zmysł przewidywania zmobilizował autorów projektu do przygotowania przedsiębiorców na nieuniknione zmiany, które są następstwem starzenia się społeczeństw. Nie jest to problem tylko polskiego rynku pracy. W związku z tym, że konsekwencje ów zmian dotkną również polskie firmy, warto zrobić krok do przodu i przygotować się już teraz, szczególnie, że Unia Europejska wspiera tego typu inicjatywy - twierdzi Maciej
Skwierz, Specjalista ds. marketingu z ProFirma Sp. z o.o. Firmy muszą przygotować się na zmiany. O ile dotychczas w cenie byli młodzi i energiczni pracownicy, w przyszłości przy zmniejszonej liczbie dostępnych kandydatów, przedsiębiorstwa częściej będą musiały korzystać z usług osób starszych. W czasie szkolenia „Budowanie i zarządzanie różnorodnym zespołem" uczestnicy byli zgodni, że najlepsze rezultaty uzyskuje się w zespołach różnorodnych wiekowo. Dodatkowo trzeba usprawnić procesy rekrutacyjne, aby dobierać młodych kandydatów o możliwie najodpowiedniejszych predyspozycjach do pracy w danym zawodzie. Problem zmieniającej się struktury zatrudnienia z uwzględnieniem wieku pracowników spotyka się z coraz większym zainteresowaniem wśród managerów: „Widać że polscy menedżerowie dostrzegają zmiany demograficzne dotykające rynek pracy. Szkolenia i doradztwo oferowane w projekcie, mają na celu pomóc przedsiębiorcom przygotować firmę na tego typu zmiany, ale również umożliwić wykorzystanie potencjału jaki tkwi w
najbardziej doświadczonych pracownikach. Dzięki temu zyskuje i firma i pracujący w niej ludzie". - mówi Rafał Raczyński Specjalista ds. Szkoleń z ProFirma Sp.z o.o.
Oprócz czynnika wiekowego sporą rolę w zespole spełnia również zróżnicowanie charakterologiczne pracowników i ich role zespołowe. Kadra zarządzająca powinna odznaczać się elastycznością, umiejętnością kierowania różnymi grupami pracowników. Sytuacja czasem wymaga, aby położyć większy nacisk na dobre relacje z podwładnymi, innym razem siła kontaktów interpersonalnych jest drugorzędna a należy się skupić na zadaniu. Podczas warsztatów omawiany był m.in. model Blancharda, schematy postępowania
Szkolenia z zarządzania są szansą dla przedsiębiorstw. Przy szybkich zmianach na rynku pracy niezbędna jest nie tylko elastyczność, pogłębianie wiedzy i podnoszenie kwalifikacji. Warto orientować się w sytuacji, obserwować zmiany w demografii, aby przygotować się do nich.
Od tego zależy przyszłość.
Źródło: HRNews
Michał Mazik
www.pressmaniak.pl