Trwa ładowanie...
d2cupns

MF: budżet na 2016 r, jest bezpieczny, trzyma w ryzach deficyt (krótka2)

Budżet na 2016 r. jest bezpieczny, trzyma deficyt w ryzach i realizuje priorytetowy program rządu wsparcia rodzin - oświadczył minister finansów Paweł Szałamacha. Ocenił, że wzrost PKB na poziomie 3,8 proc. w 2016 r. to dobry start, ale ma nadzieję na więcej w następnych latach.

Share
d2cupns

Jak podkreślił szef resortu finansów na poniedziałkowej konferencji prasowej, program 500 plus ma dwa wymiary. "Przede wszystkim cieszy demografów. Cieszy osoby, które zajmują się polityką ludnościową kraju, ponieważ ma szansę zatrzymać emigrację oraz skłonić obywateli do posiadania większej liczby dzieci. A taki jest nasz cel" - zaznaczył.

"Ten bodziec ekonomiczny ma pomóc im zredukować stres, czy napięcia ekonomiczne, poczucie niepewności, które się wiąże () z większą rodziną. Ale on także ma druga stronę, która cieszy ekonomistów, tzn. pomimo że jest bardzo dużym wysiłkiem finansów publicznych, to jest także bardzo silnym impulsem popytowym, w związku z tym on urealnia tę prognozę wzrostu produktu krajowego brutto" - podkreślił.

Jak mówił Szałamacha, "(wzrost PKB) 3,8 proc. w świetle tych wydatków jest bardzo realny (w 2016 r.)". "Spotkaliśmy się z głosami, że ta prognoza może być przekroczona, tzn. że PKB może wzrastać w szybszym tempie. Pamiętamy, że w latach 2006-2007, kiedy rządziło PiS, dynamika PKB znacznie przekraczała 5 (proc.), a w drugim roku 6 proc. To były bardzo dobre lata dla naszego kraju" - ocenił.

"Naszym celem jest powrót do tych dobrych lat. Te 3,8 proc. (wzrostu PKB) na 2016 rok to jest dobry start, ale mamy nadzieję na więcej w następnych latach. Budżet na 2016 r. jest bezpieczny, trzyma deficyt w ryzach, a zarazem realizuje priorytetowy program rządu wsparcia rodzin" - podsumował Szałamacha.

d2cupns

Podziel się opinią

Share
d2cupns
d2cupns