MF opublikowało projekt ustawy o podatku węglowodorowym, który w środę trafił do Komitetu Stałego RM
13.06. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów opublikowało w czwartek ostateczny projekt ustawy o Specjalnym Podatku Węglowodorowym, przygotowany pod kątem wydobycia gazu z łupków....
13.06. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów opublikowało w czwartek ostateczny projekt ustawy o Specjalnym Podatku Węglowodorowym, przygotowany pod kątem wydobycia gazu z łupków. Projekt w środę został już przekazany do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Tego samego dnia przesłana została również nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego.
Ustawa Specjalnym Podatku Węglowodorowymma zacząć obowiązywać od 2015 r., ale podatki, o których mówi, mają być pobierane od początku 2020 r. Poziom przejmowanej przez państwo renty surowcowej ma być rzędu 40 proc. - w przypadku złóż konwencjonalnych ma to być ok. 42 proc., dla niekonwencjonalnych - ok. 38 proc.
Pierwszym elementem renty będzie podatek od wydobycia niektórych kopalin, wynoszący w przypadku gazu konwencjonalnego 3 proc,. niekonwencjonalnego 1,5 proc., a w przypadku ropy naftowej odpowiednio 6 i 3 proc.
Kolejnym instrumentem będzie Specjalny Podatek Węglowodorowy o stawce od 0 do 25 proc., uzależnionej od relacji skumulowanych przychodów do skumulowanych wydatków. Dla relacji mniejszej niż 1,5 stawka wynosić będzie zero, dla większej niż 2 - 25 proc. Relacja ta to tzw. R-factor; jeśli przekracza 1, oznacza to, że działalność wydobywcza przynosi zysk.
Trzecim elementem będzie 19-proc. podatek CIT z nową stawką amortyzacyjną na odwierty, kolejnymi - opłaty eksploatacyjne (których projekt nie obejmuje) oraz podatek od nieruchomości.
Jak stwierdza pismo przewodnie do projektu, stanowi on realizację jednego z celów rządu na lata 2011-2015 - uporządkowania prawa dotyczącego eksploatacji i korzyści płynących z wydobywania gazu z łupków. Ustawa ma zacząć obowiązywać od 2015 r., ale podatki, o których mówi, mają być pobierane od początku 2020 r.
W uzasadnieniu projektu podkreślono, że opiera się on na zasadach równości i powszechności opodatkowania, sprawiedliwości, efektywności i konkurencyjności w stosunku do innych jurysdykcji podatkowych, co ma być zachętą inwestycyjną. Nowy system obejmie wszystkich przedsiębiorców działających w sektorze wydobycia węglowodorów - nie tylko nowych koncesjonariuszy, ale i prowadzących obecnie działalność wydobywczą, jak np. PGNiG.
W środę do Komitetu Stałego trafił również projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego.
Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak informował, że do projektu dodano kilka zmian. Najważniejsza dotyczy ograniczenia uprawnień Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE), który będzie obowiązkowym, państwowym udziałowcem wszystkich koncesji. Zmieniono formułę tego udziału - udział NOKE w zyskach będzie proporcjonalny do udziału w kosztach, ustalonego na poziomie maksymalnie 5 proc. NOKE straci też prawo weta wobec pozostałych stron umowy o współpracy. Zamiast tego będzie mógł zgłosić zastrzeżenia, które będzie rozpatrywał resort środowiska. W projekcie wyznaczono limit kosztów funkcjonowania NOKE, który ma zatrudniać ok. 200 osób.
Jak informuje Woźniak w ostatecznej wersji projektu znalazło się też kolejne ułatwienie dla przedsiębiorców. W nowym reżimie prawnym będą istniały koncesje - rozpoznawczo-wydobywcza oraz wydobywcza. Jeśli ktoś będzie się ubiegał wyłącznie o koncesję wydobywczą, organ koncesyjny sam przygotuje decyzję środowiskową i dopiero wtedy rozpisze przetarg na koncesję z gotową do wykorzystania decyzją.
Zgodnie z projektem poszukiwanie złóż będzie się odbywało na podstawie zgłoszenia do odpowiedniego urzędu, które - przy braku sprzeciwu - w ciągu 30 dni nabierze mocy. Znikną dzisiejsze koncesje poszukiwawcze, zostaną jedynie koncesje rozpoznawczo-wydobywcze, które będą przyznawane wyłącznie w przetargach.
Jak podkreślił Woźniak, zdecydowano też, że nie będzie odrębnego organu nadzoru geologicznego w ramach GIOŚ. Organ będzie działał wewnątrz ministerstwa, do jego zadań będzie należało prowadzenie przetargów oraz nadzór koncesyjny. "To duża zmiana, teraz to organ koncesyjny będzie odpowiedzialny za zarządzanie złożami, oferując koncesje na przetargach. To planowe zarzadzanie majątkiem państwowym" - powiedział Główny Geolog Kraju.
Uproszczone mają też być procedury środowiskowe. Decyzja środowiskowa, która dziś jest warunkiem otrzymania koncesji, będzie wydawana tuż przed rozpoczęciem wiercenia. Woźniak podkreślał w środę, że zgodnie z nowymi przepisami czas ubiegania się o nową koncesję spadnie z maksymalnie 1205 dni obecnie do ok. 250 dni. (PAP)
wkr/ pad/ ana/