Trwa ładowanie...
diihc8i

MF po czerwcu sfinansowało ok. 80 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych - Marczak

29.06. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów po czerwcu sfinansowało około 80 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych budżetu państwa oraz posiada środki złotowe i walutowe o...

Share
diihc8i

29.06. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów po czerwcu sfinansowało około 80 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych budżetu państwa oraz posiada środki złotowe i walutowe o wartości około 54 mld zł - poinformował Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. Dodał, że maj był rekordowym miesiącem w 2012 roku, jeśli chodzi o napływ środków z zagranicy na rynek SPW, a popyt inwestorów nie osłabł również w czerwcu.

"Po czerwcu mamy sfinansowane blisko 80 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych budżetu państwa. Zwiększyliśmy stan środków złotowych i walutowych do około 54 mld zł" - powiedział Marczak.

"W maju odnotowaliśmy największy w tym roku miesięczny wzrost portfela papierów skarbowych inwestorów zagranicznych - wzrósł on o 6,5 mld zł (w tym obligacji aż o 7,5 mld zł). W czerwcu apetyt inwestorów zagranicznych na polskie obligacje nie osłabł" - dodał.

Szef departamentu w MF poinformował również, że stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych i zgromadzone środki pozwalają na znaczne oddłużenie w lipcu.

diihc8i

"Według obecnego stanu w miesiącu tym zapadają obligacje o wartości prawie 18 mld zł, a dodatkowo na rynek wypłynie prawie 3 mld zł z tytułu odsetek od obligacji i środków przekazywanych OFE. W całym drugim półroczu pozyskamy z przetargów mniej środków niż wypłacimy z tytułu wykupu i obsługi krajowych papierów skarbowych" - podkreśla Marczak.

"Kontynuujemy zawieszenie sprzedaży bonów skarbowych. Możliwe, że bonów nie będziemy sprzedawać do końca tego roku. Uzależnione to będzie od kształtowania się sytuacji na krajowym rynku obligacji" - dodał.

MF planuje w lipcu jeden przetarg obligacji, 19 lipca zaoferuje obligacje OK0714 za 2,0-5,0 mld zł.

Marczak przypomina również, że w III kwartale resort ograniczy swoją aktywność do jednego przetargu sprzedaży obligacji w miesiącu i przetargów zamiany.

"Szczególnie damy odpocząć inwestorom w sierpniu, kiedy naszą aktywność zakończymy już 1 sierpnia jedynym w tym miesiącu przetargiem, który zaabsorbuje część środków z dokonanego 25 lipca wykupu obligacji i płatności odsetek" - poinformował.

MF zaoferuje w III kw. 2012 r. obligacje za 6,0-13,0 mld zł. (PAP)

bg/ osz/

diihc8i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diihc8i
diihc8i