Trwa ładowanie...
dm13eth

MF po emisji obligacji w CHF ma sfinansowane ok. 60 proc. potrzeb pożyczkowych na '12 - Radziwiłł

17.04. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów po wtorkowej emisji obligacji we frankach szwajcarskich o łącznej wartości 825 mln CHF ma obecnie sfinansowane około 60 proc....

Share
dm13eth

17.04. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów po wtorkowej emisji obligacji we frankach szwajcarskich o łącznej wartości 825 mln CHF ma obecnie sfinansowane około 60 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych na 2012 rok - poinformował PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Resort finansów uplasował we wtorek obligacje zmiennokuponowe 3-letnie za 375 mln CHF i stałokuponowe 6-letnie za 450 mln CHF. Papiery 3-letnie zostały wycenione na 125 pb powyżej 3M Libor, a 6-letnie 170 pb powyżej średniej stopy swap.

"Emisję należy ocenić bardzo pozytywnie, uzyskane ceny były atrakcyjne przy bardzo dużym popycie. Uzyskaliśmy lepsze warunki niż uzyskują przeciętnie na tym rynku emitenci spoza Szwajcarii" - ocenił dla PAP Radziwiłł.

"Po tej transakcji mamy sfinansowane w granicach 60 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych" - dodał.

dm13eth

W budżecie na 2012 rok zapisano potrzeby pożyczkowe brutto na poziomie 176,1 mld zł, w tym roku będą one pomniejszone o zysk z NBP, który w wysokości ok. 8,2 mld zł trafi do budżetu.

Wiceminister finansów podtrzymał również planowane na dalszą część roku emisje benchmarkowe na rynku euro lub dolara amerykańskiego oraz emisję niepubliczną na rynku jena japońskiego, uzależniając przeprowadzenie ich od sytuacji rynkowej.

"Patrzymy cały czas na sytuację na rynkach, jeżeli uznamy, że jest ona atrakcyjna wtedy pojawimy się z emisjami" - podkreślił Radziwiłł.

W ubiegłym tygodniu Radziwiłł w wywiadzie dla PAP poinformował, że resort finansów planuje, że w 2012 roku przeprowadzi jeszcze emisje benchmarkowe na rynku euro lub dolara amerykańskiego oraz emisję na rynku japońskim w formule niepublicznej i formacie zbliżonym do zeszłorocznego.

MF w lipcu 2011 roku sprzedał 4-letnie obligacje detalicznych emitowane na rynku Samurai o wartości nominalnej 25 mld jenów. Obligacje wyceniono na 71 punktów bazowych powyżej stopy swapowej, co odpowiada rentowności 1,25 proc. (PAP)

bg/ jtt/

dm13eth
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm13eth
dm13eth