MF: pozytywny wpływ działań EBC na polskie papiery skarbowe
Prowadzone przez Europejski Bank Centralny operacje skupu obligacji państw strefy euro działają stabilizująco na rynki finansowe, a przez to na rynek polskich obligacji skarbowych - uważa resort finansów.
- Jeżeli jest jakiś wpływ na emisje polskich papierów skarbowych, to tylko pozytywny. Operacje skupu obligacji państw strefy euro przez EBC działają stabilizująco na rynki finansowe, a przez to na rynek polskich obligacji skarbowych - poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka prasowa MF Małgorzata Brzoza.
Wskazała, że przykładem takiego "stabilizującego wpływu" były rezultaty operacji skupu przez EBC obligacji hiszpańskich i włoskich. - Po silnych wzrostach rentowności obligacji hiszpańskich i włoskich związanych z pogorszeniem perspektyw wzrostu gospodarczego w tych krajach oraz obawami o ich sytuację fiskalną operacje zakupu obligacji tych państw przez EBC przyczyniły się do obniżenia ich rentowności na rynku wtórny - wyjaśniła.
Zaznaczyła jednocześnie, że Ministerstwo Finansów nie zajmuje się skupowaniem obligacji państw strefy euro, natomiast zarządza długiem publicznym sektora finansów publicznych.
Pytana, czy Polska bierze udział w innym mechanizmie pomocy dla zagrożonych krajów strefy euro, czy grupie pracującej nad taką pomocą odpowiedziała, że wiodąca w zakresie pomocy finansowej dla Irlandii, Portugalii oraz Grecji jest Eurogrupa (szefowie resortów finansów państw strefy euro).
Wskazała, że wsparcie dla Irlandii i Portugalii udzielane jest przez Europejski Instrument Stabilności Finansowej (tzw. EFSF, specjalna spółka założona wyłącznie przez państwa strefy euro i udzielająca wsparcia finansowego swoim udziałowcom) oraz przez Europejski Mechanizm Stabilizacji Finansowej (mechanizm dostępny dla wszystkich państw członkowskich i uruchamiany na mocy decyzji Rady Ecofin).
- Obecnie wsparcie dla Grecji - które zostało uruchomione przed utworzeniem EFSM i EFSF - ma formę pożyczek bilateralnych państw strefy euro - poinformowała.
Zaznaczyła, że istnieje również możliwość wykorzystania Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (ang. EFSM). Jest on dostępny dla wszystkich państw członkowskich i z jego wsparcia korzystają już Irlandia (otrzymała 22,5 mld euro) i Portugalia (26 mld euro).
- Środki pożyczane przez EFSM są gwarantowane przez budżet UE, co w hipotetycznej sytuacji niespłacania zobowiązań przez dane państwo oznaczałoby przejęcie ich przez budżet UE i proporcjonalne współfinansowanie przez wszystkie państwa UE - wyjaśniła. Rzeczniczka zaznaczyła, że w takiej sytuacji koszty poniosłaby także Polska, w proporcji ok. 3 proc.
Brzoza poinformowała, że w 2013 r. rozpocznie działalność nowy mechanizm - Europejski Mechanizm Stabilności. Polska brała udział w pracach nad jego projektem.
- Polska aktualnie nie bierze udziału w pracach nad innymi niż wyżej wymienione mechanizmami. Według naszej wiedzy takie prace nie są prowadzone - dodała Brzoza.