Trwa ładowanie...
d2oimvx

MF: profesor Bogumił Brzeziński będzie szefem Rady Podatkowej

Profesor Bogumił Brzeziński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu będzie szefem Rady Podatkowej, która ma działać przy ministrze finansów - poinformował w czwartek PAP wiceminister finansów Janusz Cichoń.
Share
d2oimvx

"Profesor Brzeziński przyjął nasze zaproszenie do objęcia funkcji przewodniczącego Rady Podatkowej" - powiedział Cichoń. Brzeziński jest uznanym znawcą prawa podatkowego, kieruje Katedrą Prawa Finansów Publicznych Wydziału Prawa i Administracji UMK oraz Katedrą Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rada, której będzie przewodniczył, ma m.in. oceniać pomysły resortu i doradzać ministerstwu. Ma zacząć działać w listopadzie, po jej skompletowaniu. W jej skład wejdzie 25 ekspertów podatkowych, specjalistów z całego obszaru prawa podatkowego reprezentujących świat nauki i przedsiębiorców. W ramach Rady powołane zostaną cztery zespoły problemowe dot. podatków pośrednich, podatków bezpośrednich, podatków lokalnych oraz administracji podatkowej i procedury (Ordynacja, egzekucja).

"Rada będzie organem doradczym i opiniodawczym w zakresie materialnego prawa podatkowego, będzie też stanowiła zaplecze dla Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego, która ma pracować nad stworzeniem nowej Ordynacji podatkowej" - informował Cichoń PAP w ubiegłym tygodniu. Jego zdaniem Komisja będzie mogła korzystać z opinii Rady zwłaszcza w przypadku przepisów, które są na styku Ordynacji podatkowej i innych ustaw podatkowych.

d2oimvx

Do kompetencji Rady będzie należało przede wszystkim bieżące opiniowanie i konsultowanie zmian w podatkach oraz sygnalizowanie resortowi systemowych problemów, które mogą się pojawiać w związku ze stosowaniem przepisów. Rada będzie mogła występować do MF z inicjatywą, jeżeli uzna, że należy coś zmienić w prawie podatkowym, uszczelnić system, czy poprawić przepisy. Gremium to nie będzie jednak przygotowywać przepisów.

d2oimvx

Podziel się opinią

Share
d2oimvx
d2oimvx