Trwa ładowanie...
d1uapki

MF sfinansowało po styczniu 1/3 potrzeb pożyczkowych na '12 - Marczak

30.01. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów po styczniu bieżącego roku sfinansowało 1/3 całorocznych potrzeb pożyczkowych brutto oraz posiada na rachunku środki złotowe i...

Share
d1uapki

30.01. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów po styczniu bieżącego roku sfinansowało 1/3 całorocznych potrzeb pożyczkowych brutto oraz posiada na rachunku środki złotowe i walutowe o łącznej wartości około 31 mld zł - poinformował w poniedziałek wieczorem Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w resorcie finansów.

"Wykorzystując dobre nastroje rynkowe sfinansowaliśmy po styczniu 1/3 całorocznych potrzeb pożyczkowych budżetu państwa. Byliśmy aktywni zarówno na rynku złotego, jak i euro oraz dolara amerykańskiego" - poinformował Marczak.

"Utrzymujemy znaczny poziom rezerw środków złotowych i walutowych, który po styczniu wyniesie łącznie ok. 31 mld zł" - dodał.

Komentując plan podaży długu na luty Marczak przypomniał, że MF na trzech standardowych przetargach sprzedaży zaoferuje podstawowe obligacje benchmarkowe: 2-, 5- i 10-letnie raz nową serię obligacji zmiennoprocentowych zapadających w 2017 roku.

d1uapki

"Obligacje 10-letnie sprzedawać będziemy na przetargu standardowym zamiast na pierwotnie planowanym przetargu zamiany. Zmiana rodzaju przetargu wynika z informacji rynkowych o trudnościach w dostępie do obligacji podlegających zmianie (brak chętnych do ich sprzedaży na rynku wtórnym) i dużym zainteresowaniu obligacjami sprzedawanymi" - poinformował.

"Ograniczona dostępność do obligacji zapadających w 2012 r. powoduje jednocześnie ich zawyżoną wycenę" - podkreślił.

MF CHCE ODDŁUŻYĆ SIĘ W BONACH W II NA 2,6-3,6 MLD ZŁ

Dyrektor departamentu w resorcie finansów zaznacza również, że wobec trzech przetargów sprzedaży obligacji ograniczona została liczba przetargów bonów skarbowych.

d1uapki

"W efekcie zakładamy, że w lutym oddłużymy się w bonach na kwotę 2,6-3,6 mld zł" - poinformował Marczak.

"Z tytułu wykupywanego długu oraz składki do OFE w lutym na rynek przekazane zostaną z budżetu środki o wartości 9,1 mld zł" - dodał.

MF KONCENTRUJE SIĘ NA MNIEJSZYCH PROJEKTACH EMISJI NA RYNKACH ZAGRANICZNYCH

Resort finansów w najbliższym czasie będzie się koncentrował na mniejszych projektach emisji na rynkach zagranicznych.

d1uapki

"Poziom środków walutowych przechodzących z 2011 r., styczniowe emisje publiczne w euro i USD oraz kredyty z międzynarodowych instytucji publicznych powodują, że w zakresie obecności na rynkach zagranicznych obecnie koncentrujemy się na kilku mniejszych projektach atrakcyjnych ekonomicznie" - podkreśla Marczak.

W XII'11 DODATNIE SALDO NAPŁYWU INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH; W I '12 RÓWNIEŻ

Szef departamentu długu poinformował również, że w grudniu ubiegłego roku saldo napływu inwestorów zagranicznych na lokalnych rynek SPW było dodatnie, w styczniu jest podobnie.

"W grudniu portfel papierów skarbowych inwestorów zagranicznych wzrósł o 1,2 mld zł (w tym obligacji o 1,0 mld zł). W całym 2011 r. wartość papierów skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych wzrosła o 26,0 mld zł (w tym obligacji o 27,7 mld zł)" - przekazał Marczak.

"Widzimy znaczny napływ kapitału zagranicznego również w styczniu bieżącego roku" - dodał. (PAP)

bg/ ana/

d1uapki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uapki
d1uapki