Trwa ładowanie...

MF: sfinansowano już 51 proc. potrzeb pożyczkowych państwa na 2013 r.

Do końca lutego Ministerstwo Finansów sfinansowało 51 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych - poinformował w czwartek w komunikacie dyrektor departamentu długu publicznego Piotr Marczak. Wskazał, że rezerwy MF wynoszą 32 mld zł.

Share
MF: sfinansowano już 51 proc. potrzeb pożyczkowych państwa na 2013 r.
Źródło: Jupiterimages
d2c1woa

- Po dokonaniu w lutym płatności zagranicznych w kwocie 3,2 mld euro i finansowaniu deficytu budżetowego na koniec tego miesiąca rezerwa środków złotowych i walutowych wyniesie ok. 32 mld zł - poinformował Marczak.

Zapowiedział, że w marcu resort finansów przeprowadzi po jednym przetargu sprzedaży obligacji i bonów skarbowych oraz przetarg zamiany. - Na przetarg zamiany wystawimy obligacje, na które jest zgłaszany obecnie największy popyt: długoterminowe o stałym oprocentowaniu, uzupełnione o długoterminowe obligacje zmiennoprocentowe. Podaż na standardowym przetargu sprzedaży obligacji ustalona zostanie w uzależnieniu od bieżącej sytuacji rynkowej - wskazał.

Zgodnie z komunikatem w styczniu portfel papierów skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych wzrósł o 5,1 mld zł, czyli największą miesięczną wartość od czerwca 2012 r. Przyrost ten został osiągnięty pomimo wykupu od inwestorów zagranicznych zapadających w styczniu obligacji o wartości 2,8 mld zł.

- Osiągnięty został tym samym kolejny rekordowy poziom papierów skarbowych u inwestorów zagranicznych - 195,6 mld zł. W lutym tempo przyrostu portfela inwestorów zagranicznych było również duże - podkreślił Marczak.

d2c1woa

Podziel się opinią

Share
d2c1woa
d2c1woa