Trwa ładowanie...
d3vol8q
31-01-2017 15:40

MF: w 2016 r. mieliśmy najwyższą konsumpcję indywidualną od 2008 r.

W 2016 r. mieliśmy do czynienia z najwyższą konsumpcją indywidualną od 2008 r. - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceminister finansów Leszek Skiba komentując dane GUS o PKB w 2016 r.

d3vol8q
d3vol8q

Skiba powiedział, że pokazany przez GUS wzrost gospodarczy w 2016 r. na poziomie 2,8 proc. jest nieznacznie wyższy niż oczekiwania rynkowe (ekonomiści mówili o 2,7 proc.). "Te 2,8 proc. było wspierane przez bardzo dobry popyt wewnętrzny, szczególnie konsumpcję indywidualną. Ta konsumpcja jest - warto o tym pamiętać - najwyższa od 2008 r." - zauważył.

Dodał, że dynamikę konsumpcji wspierał wzrost funduszu pracy, który wynika zarówno z liczby zatrudnionych osób, a z drugiej strony wzrostu wynagrodzeń oraz niskiej inflacji, co powoduje wzrost wartości dochodów gospodarstw domowych do dyspozycji. Skiba zwrócił uwagę na jednoczesne wsparcie ze strony programu Rodzina 500 plus.

Podał, że z danych urzędu statystycznego wynika, iż eksport był nieznacznie dodatni, a spadek inwestycji niższy niż spodziewany.

"Oczywiście standardowe analizy wskazują na to, że inwestycje w 2016 r. spadły z tego powodu, że poprzednie wieloletnie ramy finansowe zakończyły się, a wydatki inwestycyjne w ramach kolejnych ram finansowych jeszcze nie ruszyły z pełną siłą. W związku z tym oczekujemy, że inwestycje w naturalny sposób w 2017 r. istotnie wzrosną i powrócą, jako ten drugi, najważniejszy motor wzrostu gospodarczego" - powiedział.

d3vol8q

Dodał, że dane pokazują też, iż w relatywnie trudnych warunkach związanych ze słabym ożywieniem w Europie, polski eksport jednak rośnie. Według wiceministra dynamika PKB w IV kwartale ubiegłego roku (tego GUS nie podał) była wyższa niż w III kw., kiedy wyniosła 2,5 proc. rdr i powinna w ujęciu kwartalnym być istotnie większa niż 1 pkt proc.

"To znaczy, że mamy do czynienia z całkiem dobrą dynamiką w ujęciu kwartalnym. Te dane (...) pokazują, że mamy do czynienia z odbiciem inwestycji" - podkreślił. Jego zdaniem jest więc podstawa do optymistycznych szacunków dotyczących wzrostu gospodarczego w 2017 r.

Zgodnie z wtorkowym wstępnym szacunkiem GUS, PKB w 2016 r. liczony w cenach stałych roku poprzedniego wzrósł realnie o 2,8 proc., wobec wzrostu w wysokości 3,9 proc. w 2015 r. GUS wyliczył też, że inwestycje spadły w zeszłym roku o 5,5 proc., popyt krajowy wzrósł realnie o 2,8 proc. (podczas gdy w 2015 r. wzrósł o 3,4 proc.). Natomiast spożycie ogółem było wyższe o 3,6 proc. (w 2015 r. wzrost wyniósł 3 proc.), w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych wzrosło o 3,6 proc. (po wzroście o 3,2 proc. w 2015 r.).

d3vol8q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vol8q