MF zakłada w niedługim, ale nie najbliższym czasie emisję obligacji w USD - Radziwiłł

07.02. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów, po przeprowadzeniu w tym roku trzech emisji długu na rynkach zagranicznych w euro, jenie japońskim oraz franku szwajcarskim, zakłada...

07.02. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów, po przeprowadzeniu w tym roku trzech emisji długu na rynkach zagranicznych w euro, jenie japońskim oraz franku szwajcarskim, zakłada że w niedługim, ale nie najbliższym czasie przeprowadzi także emisję obligacji w dolarach amerykańskich - poinformował PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

"W niedługim, acz nie najbliższym czasie zakładamy emisję na rynku dolarowym. W lutym zamierzamy pociągnąć około 1 mld euro z kredytu w EBI" - powiedział PAP Radziwiłł.

Ministerstwo Finansów sprzedało w poniedziałek 5-letnie obligacje o wartości 350 mln franków szwajcarskich i rentowności 2,853 proc.

"Jesteśmy jak najbardziej zadowoleni z emisji i jej wyceny, a także z jej rozmiaru. Warto zauważyć, że była to w tym roku jedna z największych transakcji na rynku franka szwajcarskiego" - podkreśla Radziwiłł.

"Zainteresowanie inwestorów było już widoczne w trakcie spotkań jednodniowego roadshow, kiedy to spotkaliśmy ok. 70 inwestorów" - dodaje.

W 2011 roku MF wyemitowało także, w trybie private placement, 15-letnie obligacje nominowane w jenach japońskich o wartości nominalnej 18 mld JPY i terminie zapadalności 26 stycznia 2026 roku.

Zaś w połowie stycznia resort finansów przy ponownym otwarciu emisji 10-letniej obligacji benchmarkowej nominowanej w euro o terminie zapadalności 23 marca 2021 roku, sprzedał papiery za 1 mld euro, wycena wyniosła 150 pb powyżej średniej stopy swap, co odpowiada rentowności 4,853 proc.

Tegoroczne potrzeby pożyczkowe brutto budżetu państwa wynoszą 167,5 mld zł.

"Jeśli chodzi o poziom posiadanych przez nas aktualnie walut, to wystarczyłyby one rzeczywiście na pokrycie całorocznych potrzeb finansowych w walutach obcych" - poinformował wiceminister finansów.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ asa/

Źródło artykułu:PAP
obligacjefinansewaluty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)