Trwa ładowanie...
d2g2q77
d2g2q77
kadry

MF zgłosi do środy Pruskiego na szefa BFG

Ministerstwo Finansów zamierza do środy zgłosić kandydaturę byłego prezesa PKO BP Jerzego Pruskiego na szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - powiedziała we wtorek PAP rzecznik resortu Magdalena Kobos. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rada funduszu.
Share
d2g2q77

_ W środę zbiera się rada BFG, podczas której zostaną przedstawione kandydatury na prezesa BFG, a także określone techniczne kwestie związane z wyłonieniem zwycięzcy _ - wyjaśniła rzecznik.

W uzasadnieniu kandydatury Pruskiego resort finansów napisał: "Kandydat posiada tytuł doktora nauk ekonomicznych oraz wieloletnie doświadczenie z zakresu pracy w sektorze bankowym, w tym na stanowiskach kierowniczych. Uczestniczył także w wielu inicjatywach o charakterze międzynarodowym. Jego wysokie kompetencje znajdują potwierdzenie w licznych publikacjach oraz uczestnictwie w projektach o charakterze badawczym".

O tym, że resort finansów zgłosi kandydaturę Pruskiego na nowego szefa BFG napisał wtorkowy "Dziennik". Według gazety minister finansów Jacek Rostowski chce w ten sposób "wynagrodzić Pruskiemu utratę stanowiska szefa największego polskiego banku detalicznego" i "uderzyć w prezesa NBP". Gazeta przypomniała, że Pruski był wiceprezesem NBP, a składając rezygnację z tego stanowiska oskarżył prezesa banku centralnego Sławomira Skrzypka o łamanie ustawy i bezprawne ograniczanie kompetencji członków zarządu NBP.

d2g2q77

7 lipca rada nadzorcza PKO BP odwołała Pruskiego z funkcji prezesa PKO BP. Media spekulowały, że decyzja ta miała związek z jego propozycją przekazania do budżetu państwa prawie całego ubiegłorocznego zysku PKO BP.

Prezesa BFG wybiera zwykłą większością głosów rada funduszu. Trzech przedstawicieli ma w niej minister finansów, dwóch - Narodowy Bank Polski, jednego - Komisja Nadzoru Finansowego, a pozostałych dwóch - Związek Banków Polskich.

Fundusz nie ma szefa od 1 sierpnia. Jej była prezes Małgorzata Zaleska została członkiem zarządu NBP.

BFG to instytucja gwarantująca depozyty polskich banków. Fundusz podejmuje działania pomocowe w stosunku do banków zagrożonych upadłością poprzez udzielanie im krótkoterminowych pożyczek.

d2g2q77

Podziel się opinią

Share
d2g2q77
d2g2q77