MF zmienia ustawę o poręczeniach i gwarancjach skarbu państwa

22.1.Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów przygotowało projekt
zmian do ustawy o poręczeniach i gwarancjach skarbu państwa, który
ma na celu zwiększenie wykorzystywania...

22.1.Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian do ustawy o poręczeniach i gwarancjach skarbu państwa, który ma na celu zwiększenie wykorzystywania instrumentów poręczeń i gwarancji.

"Zakłada on jak najszerszą możliwość wykorzystywania poręczeń i gwarancji jako instrumentów preferowanych przez banki oraz inne instytucje i podmioty gospodarcze dla zabezpieczania ryzyka finansowania i realizacji projektów służących rozwojowi małych i średnich przedsiębiorstw i/lub ułatwiających wykorzystywanie środków pomocy unijnej" - napisano w uzasadnieniu.

"Projektowane zmiany mają na celu wzmocnienie systemu poręczeń kredytowych i ułatwienie w ten sposób dostępu do zewnętrznego finansowania (głównie w formie kredytów) małym i średnim przedsiębiorcom" - napisano.

Według MF ich realizacja umożliwi zwiększenie skali działalności poręczeniowej i rozszerzenie oferty zabezpieczeń, zapewni stabilność bazy kapitałowej podmiotów działających w systemie oraz doprowadzi do ujednolicenia standardów działalności poręczeniowej.

MF napisało, że efektem zmian będzie ułatwienie polskim przedsiębiorcom dostosowania się do zmian strukturalnych oraz pomoc, szczególnie mikro i małym firmom w sprostaniu zwiększającym się wymaganiom stawianym kredytobiorcom przez sektor bankowy w związku z dodatkowym ryzykiem wynikającym z kryzysu finansowego.

Nowelizacja ustawy pozwoli poza udzielaniem poręczeń na zasadach określonych w programie rządowym m.in. na.:

- rozszerzenie grupy beneficjentów poręczeń i gwarancji,

- budowę szerokich struktur systemu lokalnych i regionalnych funduszy.

- podwyższenie maksymalnej kwoty poręczenia,

- wdrożenie nowych produktów.

Z noweli wynika, że BGK umożliwiono udzielanie poręczeń i gwarancji w imieniu i na rachunek skarbu państwa powyżej kwoty stanowiącej równowartość 10 mln euro do 30 mln euro. (PAP)

map/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finansebudżetmf

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)