MFW obniża prognozy PKB dla USA, apeluje o uchylenie cięć budżetowych
MFW obniżył w piątek swe prognozy wzrostu gospodarczego dla USA w przyszłym roku z 3 do 2,7 proc. PKB. MFW ocenia, że utrzymanie w mocy automatycznych cięć w budżecie (tzw. sekwestr) stanowi ryzyko dla konsumpcji i wzrostu w perspektywie średniookresowej.
14.06.2013 | aktual.: 21.07.2016 18:29
Zgodnie z prognozami MFW gospodarka USA zwolni w tym roku do 1,9 proc. PKB z 2,2 proc. w 2012 roku "z powodu szybkiego tempa redukcji deficytu". W przyszłym roku gospodarka przyspieszy do 2,7 proc., ale to mniej niż MFW szacował w swym kwietniowym raporcie, przewidując wówczas 3-procentowy wzrost.
Jak powiedziała na konferencji prasowej szefowa MFW Christine Lagarde, największym ryzykiem dla gospodarki USA w perspektywie średniookresowej jest "zbyt silna" redukcja deficytu. "Efekty sekwestru i ogólnie redukcja deficytu już negatywnie wpłynęły na gospodarkę" - wskazała.
Raport MFW ocenia, że redukcja deficytu USA w 2013 roku była "zbyt szybka i źle zaprojektowana", co zahamowało wzrost gospodarczy. Deficyt rządowy zmalał znacząco do 2,5 proc. PKB, co w ocenie MFW ograniczy wzrost gospodarczy w 2013 roku o 1,25-1,5 punktu procentowego.
Dlatego MFW zaapelował o "uchylenie sekwestru", czyli automatycznych cięć w budżecie na sumę 85 mld dolarów, które zaczęły stopniowo wchodzić w życie 1 marca, i przyjęcie na ich miejsce "bardziej zrównoważonego i stopniowego planu konsolidacji finansów publicznych w perspektywie krótkookresowej". Zdaniem MFW, choć jak dotąd konsumpcja dość dobrze znosiła zarówno podniesienie podatków na początku roku, jak i te automatyczne cięcia, utrzymanie sekwestru będzie mieć "negatywny wpływ na konsumpcję w najbliższych kwartałach".
Raport MFW wskazuje też jednak na pozytywne i trwałe sygnały pobudzenia gospodarczego w USA. - Rynek mieszkaniowy, bilans gospodarstw domowych i rynek pracy generalnie mają się lepiej - powiedziała Lagarde. W szczególności MFW wskazuje na wzrost aktywności sektora budowlanego, a także na poprawę rentowności przedsiębiorstw, zwłaszcza dużych.
Zgodnie z prognozami MFW bezrobocie w USA, które ma pozostać w tym roku na poziomie 7,5 proc., powinno spaść do 7,2 proc. w 2014 roku.
MFW zaapelował o redukcję wydatków na kosztowne programy społeczne oraz reformę prawa podatkowego, a konkretnie o zredukowanie różnego rodzaju ulg podatkowych i zwiększenie dochodów do budżetu przez ustanowienie podatku od emisji CO2 lub VAT-u.
MFW bardzo pozytywnie ocenił dotychczasową politykę stymulowania wzrostu przez Fed. Niemiej MFW ocenia, że dalsze utrzymywanie stóp oprocentowania bliskich zeru może być ryzykowne, i rekomenduje, by Fed zaczął przygotowywać się "do płynnego wyjścia" z obecnej strategii polityki monetarnej, która zapewnia duże ilości taniego pieniądza. W raporcie wskazano zarazem, że "przynajmniej do końca 2013 roku" ta strategia jest uzasadniona.
Z Waszyngtonu Inga Czerny