Trwa ładowanie...
d3hlo22

Mięso z nowym oznaczeniem. Ministerstwo Rolnictwa zapowiada zmiany

Od 30 września w sklepach będzie mogłyby być sprzedawane tylko mięso z oznaczaniem kraju pochodzenia. Dotyczy to mięsa sprzedawanego na wagę. Na produktach oprócz opisu mają się pojawić również grafiki z flagą państwa, z którego ono pochodzi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zakupowi patrioci po zmianach będą mieli łatwiejsze zadanie.
Zakupowi patrioci po zmianach będą mieli łatwiejsze zadanie. (Flickr)
d3hlo22

Jak wyjaśnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nowe prawo ma na celu zwiększenie dostępności klienta do informacji skąd mięso pochodzi.

Obowiązek umieszczania grafiki z flagą państwa, ma być tu uzupełnieniem informacji, która zgodnie z prawem już teraz musi być dla klienta dostępna. Powinien on z wywieszki przy danym mięsie dowiedzieć się o kraju pochodzenia tego produktu.

Zobacz też: Kiedy wrócą imprezy masowe? Minister zabrała głos

Resort wskazał, że biorąc pod uwagę czas na dostosowanie się sprzedawców do nowych przepisów, uwzględniono 90-dniowy okres przejściowy. Zatem rozporządzenie wejdzie w życie 30 września tego roku.

d3hlo22

W ten sposób resort rolnictwa może też ułatwić dokonywanie konsumenckich wyborów tym, którzy poszukują głównie polskich produktów. W zeszłym roku, również we wrześniu, ruszyła kampania "Produkt polski".

- Polska żywność to dobry wybór, to najlepszy wybór - zachwalał wtedy minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski. Znakiem "produkt polski" opatrzone są towary, które w co najmniej 75 proc. powstały z polskich surowców.

Sto procent - jak mówił minister - nie zawsze jest do osiągnięcia. Podał przykład gołąbków, które choć kojarzą się z polską kuchnią, mają w swoim składzie ryż, czyli roślinę, która nie rośnie w Polsce.

- To ważne, by Polacy dokonując przy kasie decyzji zakupowych, starali się wybierać polską żywność, bo to jest dobry wybór, to jest najlepszy wybór, jaki może się trafić polskim konsumentom - przekonywał minister.

Od września te decyzje zakupowe łatwiej będzie można podjąć ze względu na oznaczenia mięsa.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d3hlo22

Podziel się opinią

Share
d3hlo22
d3hlo22