Mieszane wskazania

Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, jedynie indeks średnich spółek mWIG40 utrzymał wzrost.

11.08.2009 17:30

W pierwszej fazie sesji na parkiecie przeważali kupujący, którzy wykreowali pewien impuls popytowy. Wyższe poziomy cenowe zostały jednak wykorzystane przez sprzedających, a kolejne godziny upłynęły na sukcesywnym osuwaniu się w dół. Myślę, iż motywem do tego była kontynuacja osłabienia złotego względem dolara, bo właśnie to skłoniło inwestorów do wyzbywania się akcji. W drugiej części sesji presja sprzedających uległa nasileniu, co znalazło odzwierciedlenie w pionowym spadku. Tutaj prawdopodobną inspiracją był spadek na giełdach zachodnich w Europie oraz niższe otwarcie w USA. W statystyce przeważają akcje zniżkujące, ale papierów, które odnotowały wzrost było całkiem sporo. Nowe roczne maksima odnotowały akcje 15 spółek, przy zaledwie jednej, która wytyczyła nowe minimum.

Rozkład obrotów potwierdza spadek, ale wciąż nie brakuje chętnych do kupna papierów zwyżkujących. W największym stopniu do spadku przyczyniły się dziś akcje PKO BP, KGHM oraz PKN Orlen. Papiery te straciły po ok. 5%, co zdawałoby się potwierdzać tezę o podaży akcji ze strony inwestorów zagranicznych. W przypadku KGHM rząd potwierdził zamiar sprzedaży pakietu 10% spółki w 2010, ale od razu pojawiło się zapewnienie, iż zostanie zmieniony statut spółki, by Skarb Państwa utrzymał kontrolę nad Kombinatem. Całkiem liczne grono spółek z WIG-20 odnotowało wzrost, a największy pozytywny wkład miały akcje TP SA. W przypadku tej spółki dotarła na rynek wiadomość o zamrożeniu prac nad podziałem spółki do końca 2009 r. przez UKE, ale akcje spółki zwyżkowały już wcześniej.

Zauważalny wzrost odnotowały również akcje PBG, mimo, iż jeden z liczących się funduszy zmniejszył zaangażowanie w akcjonariacie spółki. Pozytywne wrażenie pozostawiły również akcje GTC oraz TVN, choć w tym miejscu należy nadmienić, iż końcówka sesji ograniczyła skalę wzrostu tych papierów. W gronie średnich spółek najlepiej spisywały się akcje PEP-u, Orbisu oraz Handlowego. mWIG40 zdołał wytyczyć swój nowy szczyt, a widać, iż ten segment rynku jest mniej wrażliwy na postawę inwestorów zagranicznych czy też kształtowanie się nastrojów na globalnych parkietach. Widać, iż zarządzający krajowymi instytucjami zakładają utrzymanie się pozytywnej tendencji w kolejnych tygodniach, tylko czy będą oni mieli rację.

Tomasz Jerzyk
analityk
DM BZ WBK SA

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)