Księstwo Sealand - platforma piratów
O ile Wyspa Man i Wyspa Jersey mogą pochwalić się wielowiekową niezależnością, to Księstwo Sealandu jest przykładem państwa założonego przez jednego człowieka. W 1967 r. Roy Bates zajął porzuconą przez marynarkę brytyjską platformę służącą w trakcie II wojny światowej do obrony wybrzeża. W momencie zajęcia przez Batesa platforma znajdowała się na wodach międzynarodowych.
Bates ogłosił niepodległość swojego państwa, przyjmując tytuł księcia. Niestety, ponieważ zabronił brytyjskim urzędnikom wstępu na teren platformy, po przybyciu do Wielkiej Brytanii został schwytany i postawiony przed sądem. Co ciekawe wygrał proces, który co prawda nie oznacza formalnego uznania niepodległości Sealandu, ale potwierdza prawa Roya Batesa (zmarł w październiku 2012 r.) i jego rodziny do władzy nad platformą.
W jaki sposób zarabiają władcy Sealandu? Na początku prowadzili piracką rozgłośnię radiową. Później emitowali znaczki i monety. Na przełomie XX i XXI w. na platformie pojawiły się serwery, które gromadziły treści nielegalne w innych państwach. Obecnie podobno na platformie ma zostać uruchomione internetowe kasyno, władze Sealandu sprzedają również gadżety swojego państwa.