Milion dowodów do wymiany. Powoli przekonujemy się do robienia tego online

Ponad milion Polaków musi wyrobić w 2020 r. dowód osobisty. To osoby, których dokument utraci ważność w najbliższych 12 miesiącach oraz ci, którzy dopiero wchodzą w dorosłość.

Milion dowodów do wymiany. Powoli przekonujemy się do robienia tego online
Źródło zdjęć: © East News | ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Martyna Kośka

Ministerstwo cyfryzacji szacuje, że niemal 1 050 000 osobom kończy się w tym roku ważność dowodu osobistego. Dodatkowo w najbliższych miesiącach swój pierwszy dowód wyrobi sobie ponad 160 tys. młodych ludzi. Wnioski o nowe dokumenty można składać online. Polacy powoli przekonują się do tej formy składania wniosków. W 2019 r. 160 tys. osób złożyło wniosek o nowy dokument, a 17 tys. poinformowało w ten sposób u utracie dowodu.

Rocznik 2002 wchodzi w dorosłość

W tym roku urzędnicy też będą mieć bardzo dużo pracy. W sumie ponad 1 200 000 Polaków z różnych przyczyn będzie składało wnioski o nowe dokumenty. Jedni – bo ich dowód ma już 10 lat. Drudzy – bo do tej pory nie mieli dowodu, a urodzili się 2002 roku, więc właśnie wchodzą w dorosłość. I jedni, i drudzy mogą zrobić to bez wychodzenia z domu. Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba założyć profil zaufany. Przyda się nie tylko do złożenia wniosku o nowy dowód, ale i do załatwiania online wielu innych spraw, w tym m.in. złożenia rocznego rozliczenia podatkowego.
Jego założenie jest zupełnie bezpłatne. Wszystkie niezbędne informacje o profilu zaufanym zawarte są na stronie www.pz.gov.pl.

Obejrzyj: Kredyty dla firm. Oto co musisz wiedzieć

Wniosek o dowód krok po kroku

Drugim krokiem jest wejście na stronę www.gov.pl i zalogowaniesię do konta Mój GOV (prawy górny róg). Tak należy wybrać usługę"Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną".

Kolejne kroki:

• Wybierz powód ubiegania się o dowód.
• Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dowód.
• Zaznacz, czy chcesz mieć podpis osobisty. To zaawansowany podpis elektroniczny umieszczany w e-dowodzie. W kontakcie z urzędem (podmiotem publicznym) jest tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Możesz go też używać do załatwiania innych spraw – z firmami lub osobami, jeśli zgodzą się na to obie strony.
• Dołącz zdjęcie (Sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu).
• Sprawdź, czy wpisałeś poprawne dane – znajdziesz je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).
• Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny e-mail. To na ten adres dostaniesz numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód.
• Po wypełnieniu formularza system przekieruje Cię do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl.
• Podpisz wniosek profilem zaufanym.

Pierwszy e-dowód

Wszystkie dowody wydane na podstawie wniosków złożonych po 4 marca 2019 r. są e-dowodami.

– E-dowód odbierają wszystkie osoby, które wniosek o nowy dokument złożyły 4 marca 2019 r. i później. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip.

- Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. załatwianie online spraw urzędowych, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach – dodaje szef MC.

Kara za brak dowodu

To o tyle istotne, że za posługiwanie się nieważnym dowodem grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Jasno mówi o tym ustawa o dowodach osobistych. W artykule 79. czytamy bowiem, że takiej karze podlega nie tylko ten, kto uchyla się od wymiany dokumentu, posługuje się cudzym dowodem lub nie oddał własnego, gdy stracił polskie obywatelstwo.

Wysokość grzywny natomiast jest wymierzana przez sąd, w zależności od indywidualnego przypadku. Może się wahać od 20 zł do nawet 5 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (336)