Minimalny limit inwestycji OFE w akcje na poziomie 75 proc. zostanie zniesiony po 2 latach - MF

14.10. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów planuje poprawkę do projektu ustawy o zmianach w OFE, która zakłada, że minimalny limit inwestycji funduszy emerytalnych zostanie...

14.10.2013 | aktual.: 14.10.2013 14:08

14.10. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów planuje poprawkę do projektu ustawy o zmianach w OFE, która zakłada, że minimalny limit inwestycji funduszy emerytalnych zostanie zniesiony po 2 latach, a nie będzie obowiązywał na stałe jak pierwotnie założono w projekcie - poinformował PAP wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

"W ramach konsultacji, wsłuchujemy się także w głosy z rynku, dlatego zdecydowaliśmy, że wprowadzimy poprawkę do projektu, zakładającą, że wymóg inwestycji minimum 75 proc. środków OFE w akcje będzie obowiązywał jedynie dwa lata" - powiedział PAP Kowalczyk.

"Tak więc zarówno minimalny limit inwestycji w akcje na poziomie 75 proc., jak i indeks porównawczy zostaną zniesione po dwóch latach. Zakładamy, że dwa lata to odpowiedni okres dla OFE na przygotowanie się do całkowitego uwolnienia i urynkowienia" - dodał.

Wiceminister poinformował również, że zakaz inwestowania funduszu emerytalnych w dług rządowy pozostaje bez zmian.

"Pozostanie jedynie zakaz inwestycji w obligacje skarbowe, zarówno polskie jak i zagraniczne" - powiedział.

W piątek przedstawiciele resortu finansów informowali PAP, że wymóg inwestycji OFE w akcje na poziomie nie niższym niż 75 proc. wartości aktywów, który zacznie obowiązywać od 4 lutego przyszłego roku, będzie obowiązywał na stałe, także po 1 lipca 2014 roku.

Z projektu ustawy wynika, że wartość lokat aktywów OFE w akcje od 4 lutego, tj. od dnia po przekazaniu części nieakcyjnej aktywów funduszy do ZUS, nie będzie mogła być niższa niż 75 proc. wartości aktywów. Jednocześnie w uzasadnieniu do projektu ustawy napisano, że od lipca przyszłego roku nastąpi uwolnienie limitów inwestycyjnych funduszy emerytalnych.

Resort finansów wyjaśnił, że w okresie od 4 lutego do 1 lipca przyszłego będą nadal obowiązywały mechanizmy niedoboru i minimalnej stopy zwrotu oraz limity inwestycji OFE określone w artykułach obecnej ustawy o funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. W tym okresie będzie już jednak obowiązywał limit inwestycji minimum 75 proc. w akcje oraz zakaz inwestowania w SPW i papiery gwarantowane przez Skarb Państwa.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finanseofefundusze
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)