Trwa ładowanie...
d2z13ge

Minister sprawiedliwości na obchodach święta Służby Więziennej (komunikat)

...

d2z13ge
d2z13ge

07.02. Warszawa - Rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości informuje:

- Dzisiejsze uroczystości mają szczególny charakter. Zgodnie z nową ustawą z 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, to właśnie dzień 8 lutego ustanowiony został jako Święto Służby Więziennej - powiedział Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie dzisiejszych uroczystości, jakie odbyły się w warszawskim Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej.

To tam Minister wziął udział w odprawie służbowej Kierownictwa Służby Więziennej, a także wręczył funkcjonariuszom odznaczenia oraz akty nadania wyższych stopni służbowych.

- Święto to także dobry moment na podsumowania. A 2010 r. był czasem szczególnym dla Służby Więziennej - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Rozpoczęliśmy m.in. wdrażanie pierwszej od 50 lat reformy więziennictwa. Jej celem jest zwiększenie efektywności działania organów postępowania wykonawczego. W tym zakresie szczególne znaczenie ma sprawnie działająca, wykwalifikowana służba, ze zwiększoną liczbą funkcjonariuszy w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi oraz optymalnym wykorzystaniem urządzeń elektronicznych. Oczekiwanymi efektami tych działań będą m.in. skuteczniejsza resocjalizacja oraz wzmocnienie ochrony wewnętrznej, a tym samym poprawa bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych - dodał Minister Krzysztof Kwiatkowski.

d2z13ge

Minister przypomniał także, że 2010 r. był czasem niespotykanego do tej pory zaangażowania osadzonych w prace społeczne.

- Przykładem takich cennych inicjatyw była m.in. pomoc w walce z powodzią oraz usuwaniu jej skutków - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - W walkę z powodzią, przy umacnianiu wałów, czy niesieniu pomocy poszkodowanym w 2010 r. pracowało 1600 funkcjonariuszy oraz 8000 skazanych. W pracach przy usuwaniu skutków powodzi brało udział 1000 funkcjonariuszy oraz 6000 skazanych. To nie wszystko. Ponad 2000 skazanych tej zimy zaangażowanych zostało w odśnieżanie miast i miejscowości - wyliczał Minister.

- Jednym z zadań nowoczesnego państwa demokratycznego jest z jednej strony zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa w duchu poszanowania porządku prawnego i ochrona przed sprawcami przestępstw, z drugiej zaś strony egzekwowanie odpowiedzialności karnej i wykonywanie kar i środków karnych w poszanowaniu zasad praworządności, humanizmu, równości wobec prawa i sprawiedliwości - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Z okazji Święta Służby Więziennej życzę wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom, aby codzienny wysiłek i zaangażowanie zawodowe dawały poczucie stałej satysfakcji z pełnienia trudnej i niezwykle ważnej dla państwa służby - zakończył Minister Sprawiedliwości.

W dniu 8 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych, które stały się podstawą do funkcjonowania i dalszego kształtowania systemu penitencjarnego w niepodległej Polsce.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ rda/

d2z13ge
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z13ge

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj