Trwa ładowanie...

Ministerstwo zwolniło sms-y charytatywne z podatku VAT

Od dziś smsy wysyłane w celach charytatywnych są zwolnione od podatku VAT. W życie wchodzi rozporządzenie ministra finansów, które ma zachęcić do wspierania organizacji pożytku publicznego wysyłanymi sms-ami.
Share
Ministerstwo zwolniło sms-y charytatywne z podatku VAT
Źródło: Jupiterimages
d4az0bz

Sms-y wysyłane w celach charytatywnych zostały zwolnione z podatku VAT. W życie wchodzi rozporządzenie ministra finansów, które ma zachęcić do wspierania organizacji pożytku publicznego wysyłanymi sms-ami.

Wiesława Dróżdż z biura prasowego ministerstwa finansów podkreśla jednak, że z podatku nie będą zwolnione sms-y wysyłane z telefonów na kartę, bo za taką usługę nie są wystawiane faktury. Ponadto, gdy za wysyłane przez nas sms-y charytatywne operator telefoniczny pobiera wynagrodzenie, wówczas część kwoty pobierana przez operatora będzie opodatkowana.

Ekonomista Przemysław Kwiecień uważa, że zwolnienie sms-ów charytatywnych z VAT-u było podyktowane słusznym celem, jednak w efekcie system podatkowy został dodatkowo skomplikowany, a organizacje społeczne tego nie odczują. Według eksperta osoby decydujące się wesprzeć organizacje charytatywne nie uzależniają decyzji od tego, czy pomoc jest opodatkowana.

Same organizacje charytatywne wskazują, że nowe prawo wymaga dopracowania bo przeprowadzone symulacje wykazały, że tylko kilkanaście procent wysłanych sms-ów może być zwolnione z podatku VAT.

d4az0bz

Podziel się opinią

Share
d4az0bz
d4az0bz