Trwa ładowanie...

Ministrowie za ułatwieniem konsumentom odszkodowań za kartele

Ministrowie poparli w poniedziałek ułatwienia w uzyskiwaniu przez konsumentów odszkodowań od uczestników karteli w UE. Polska i Niemcy nie udzieliły poparcia bo przed odszkodowaniami częściowo mają być chronieni współpracujący z władzami członkowie karteli.

Ministrowie za ułatwieniem konsumentom odszkodowań za karteleŹródło: AFP, fot: Daniel Roland
d34cwt1
d34cwt1

Dyrektywa w sprawie której ministrowie odpowiedzialni za przemysł doszli wstępnie do porozumienia ma ułatwić uzyskiwanie konsumentom i firmom odszkodowania za straty, jakie ponieśli w związku z funkcjonowaniem karteli.

"Inicjatywa ma na celu ułatwienie wnioskowania o odszkodowanie ofiarom (karteli). Zharmonizuje ona (prawo) i zapewni skuteczne egzekwowanie w UE zasad odszkodowawczych związanych z prawem antymonopolowym. Pozwoli więc ofiarom karteli otrzymać pełną rekompensatę za poniesione straty i utracone korzyści" - czytamy w informacji Rady UE.

Zaznaczono, że choć prawo do pełnej rekompensaty jest przewidziane w traktacie UE, to "praktyczne" egzekwowanie tego prawa było często trudne, a nawet "prawie niemożliwe" ze względu na różnice w krajowych zasadach i procedurach.

Jednocześnie mają być zachowane programy współpracy stosowane przez Komisję Europejską i krajowe organy ochrony konkurencji, które chronią przed karami członków karteli, którzy o nich informują.

d34cwt1

Jak podało PAP polskie źródło, Polska, Niemcy, Węgry i Słowacja nie wyraziły w poniedziałek poparcia dla dyrektywy w obecnym kształcie ze względu na zapis, który - ich zdaniem - ogranicza prawo do odszkodowania.

Chodzi o to, że "współpracujący" z KE i krajowymi organami uczestnicy karteli poniosą odpowiedzialność odszkodowawczą "tylko, gdy nie uda się uzyskać odszkodowania od tych (członków karteli), którzy nie poszli na taką współpracę".

Prezydencja UE ma rozpocząć teraz negocjacje z Parlamentem Europejskim, by uzyskać porozumienie w sprawie tej dyrektywy w pierwszym czytaniu.

Najpewniej sprzeciwiające się kraje będą starać się o zmianę zapisów za pośrednictwem swych europosłów.

Z Brukseli Julita Żylińska

d34cwt1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34cwt1