Trwa ładowanie...
dmcdg6f

MIR: od 1 listopada można będzie składać wnioski ws. mieszkań na wynajem

1 listopada 2015 r. rusza nabór wniosków do rządowego programu wsparcia budowy mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu - podała w czwartek Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Spółdzielnie, TBS-y i spółki gminne mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji do 29 lutego 2016 r.

Share
dmcdg6f

"Uruchomienie programu społecznego budownictwa czynszowego zwiększy dostępność mieszkań dla rodzin oraz osób młodych, rozpoczynających aktywność zawodową. Mieszkania budowane w ramach programu będą wynajmowane na stabilnych i atrakcyjnych finansowo warunkach. Chodzi zwłaszcza o okres najmu i czynsz, który nie może przekroczyć maksymalnych stawek określonych w ustawie" - powiedziała cytowana w komunikacie minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

W ciągu 10 lat wsparcie udzielane towarzystwom budownictwa społecznego, spółdzielniom mieszkaniowym i spółkom gminnym ma wynieść ponad 5 mld zł i umożliwić budowę w tym czasie co najmniej 30 tys. mieszkań na wynajem. Czynsz w nich ma być niższy od rynkowego średnio o ok. 40 proc.

Mają one być przeznaczone dla gospodarstw domowych o średnich dochodach, w szczególności osób wychowujących dzieci, czyli takich, których nie stać na wynajem mieszkania lub zaciągnięcie kredytu hipotecznego na jego zakup.

Jak wyjaśnia minister, pierwszeństwo w dofinansowaniu będą miały inwestycje o większym udziale mieszkań dla rodzin z dziećmi. "Przy czym minimalny udział takich mieszkań nie będzie mógł być niższy niż 50 proc. wybudowanych lokali mieszkalnych" - zaznaczyła cytowana w komunikacie Wasiak.

dmcdg6f

Nowe przepisy - jak wskazał MIR - mają także preferować m.in. inwestycje na obszarach objętych miejscowym programem zagospodarowania przestrzennego lub programem rewitalizacji.

Resort wskazał też na inny warunek. "Warunek zawierania przez inwestorów umów z gminami przyczyni się przy tym do pogłębienia współpracy między tymi podmiotami oraz bardziej efektywnej realizacji lokalnej polityki mieszkaniowej" - czytamy.

Pierwszy nabór przez BGK wniosków o udzielenie finansowania zwrotnego rozpocznie się 1 listopada 2015 r. i potrwa do 29 lutego 2016 r.

dmcdg6f

Podziel się opinią

Share
dmcdg6f
dmcdg6f