MIR przekazał Komisji Europejskiej program "Inteligentny Rozwój"

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przekazało Komisji Europejskiej uzgodniony z nią program "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020, z którego ok. 8,6 mld euro trafi m.in. na projekty badawczo-rozwojowe dla przedsiębiorstw i konsorcjów naukowo-przemysłowych.

10.12.2014 10:55

W nowej perspektywie unijnej mają być premiowane wspólne projekty biznesu i nauki. "Inteligentny Rozwój" to następca "Innowacyjnej Gospodarki", programu na lata 2007-2013.

Jak podkreśliło w środę Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (MIR), pieniądze z programu mają być przeznaczone na wsparcie projektów badawczo-rozwojowych prowadzonych wspólnie przez przedsiębiorców i sektor nauki, a także na wdrożenie ich wyników na rynek.

"Program ma umożliwić skuteczne przejście +od pomysłu do rynku+, poprzez przekształcanie pomysłów w niespotykane dotąd produkty, usługi i technologie. Realizowane będą projekty wpisujące się w tzw. inteligentne specjalizacje, czyli w te dziedziny gospodarki i nauki, które stanowią potencjał rozwojowy kraju i regionów" - podkreśliła cytowana w komunikacie MIR jego szefowa Maria Wasiak.

"Inteligentny Rozwój" to drugi pod względem budżetu program na lata 2014-2020 i największy w Unii Europejskiej finansujący badania, rozwój oraz innowacje.

"Fundusze programu przyczynią się do rozwoju innowacyjności polskiej gospodarki, przede wszystkim poprzez zwiększanie nakładów na B+R (badania i rozwój - PAP) ponoszonych przez przedsiębiorstwa. Podejmowane działania, skoncentrowane będą głównie na wzmocnieniu powiązań między biznesem a nauką, a tym samym na zwiększeniu stopnia komercjalizacji wyników prac B+R w kraju i ich praktycznego wykorzystania w gospodarce, a także na wsparciu i rozwoju innowacyjności firm" - zaznaczył resort.

Pieniądze z programu "Inteligentny Rozwój" trafią też do firm korzystających z usług instytucji otoczenia biznesu, w tym m.in. parków naukowo-technologicznych czy centrów transferu technologii, a także z usług jednostek naukowych, prowadzących prace badawczo-rozwojowe na zlecenie przedsiębiorstw.

Na wsparcie będą mogły też liczyć firmy planujące rozszerzenie swojej działalności poza granice kraju oraz współpracujące w zakresie transferu technologii, także z partnerami zagranicznymi.

Budżet programu sięga ok. 8,6 mld euro, czyli niemal 36 mld zł. Na projekty badawczo-rozwojowe, prowadzone przez przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe, ma trafić ok. 3,85 mld euro. Na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach przeznaczono ok. 2,2 mld euro.

Blisko 1 mld euro to pieniądze m.in. na tworzenie warunków do prowadzenia przedsięwzięć badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa, a 1,22 mld euro na zwiększenie potencjału naukowo-badawczego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)