Trwa ładowanie...
d2wo7nw

Mława zachęca młodzież do większej aktywności w ramach budżetu obywatelskiego

Mława (Mazowieckie) modyfikuje zasady budżetu obywatelskiego, by zachęcić młodzież do większej aktywności. W nowej edycji propozycje inwestycji będą mogli zgłaszać mieszkańcy miasta, którzy ukończyli 16 rok życia. Taki próg wiekowy będzie obowiązywał też w głosowaniu.

Share
d2wo7nw

Nowe założenia mławskiego budżetu obywatelskiego na 2017 r. przyjęli w uchwale tamtejsi radni - poinformowała PAP rzeczniczka tamtejszego Urzędu Miasta Magdalena Grzywacz.

"Mamy doświadczenie z roku ubiegłego, dlatego wprowadziliśmy do budżetu obywatelskiego pewne poprawki. Jedną z kluczowych zmian jest to, że zgłaszający nie muszą już posiadać czynnego prawa wyborczego do rady miasta, tylko ukończone 16 lat. Podobne kryterium wiekowe będzie obowiązywało przy głosowaniu. Otwieramy się więc na ludzi młodych, kreatywnych, dostrzegających może nieco inne potrzeby, którzy chcieliby coś zmienić w swym mieście" - powiedziała PAP Grzywacz.

Kwota budżetu obywatelskiego Mławy na 2017 r. będzie taka sama, jak rok temu, czyli w pierwszej jego edycji, i wyniesie 300 tys. zł. Projekty będzie można zgłaszać do 6 września - o terminie rozpoczęcia naboru zdecyduje w zarządzeniu burmistrz miasta.

d2wo7nw

Po weryfikacji zgłoszonych pomysłów przez specjalnie powołaną komisję, w tym pod względem formalno-prawnym oraz po ewentualnych poprawkach, głosowanie rozpocznie się 26 września, a zakończy 7 października - każdy mieszkaniec miasta, który ukończył 16 rok życia będzie mógł oddać jeden głos na jeden projekt z ostatecznej ich listy. Rozstrzygnięcie głosowania planowane jest najpóźniej 12 października.

"Założenie jest takie, że jeżeli koszt projektu, który otrzyma od mieszkańców Mławy najwięcej głosów, będzie niższy od 300 tys. zł, to pozostała część zostanie przeznaczona na inną propozycję z listy, którą będzie można zrealizować za tę kwotę" - podkreśliła Grzywacz.

W przypadku sposobu głosowania w budżecie obywatelskim Mławy na 2017 r. nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja. "Forma głosowania zostanie ostatecznie określona w zarządzeniu burmistrza miasta. Myślimy nad tym, by tym razem głosowanie mogło odbywać się poprzez platformę internetową. Na razie rozstrzygająca decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła" - zaznaczyła Grzywacz.

W ubiegłorocznej, pierwszej w Mławie edycji budżetu obywatelskiego na 2016 r. oddano 1281 ważnych głosów, z czego najwięcej, bo 407, na budowę placu zabaw na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Realizacja tej inwestycji, która kosztowała niecałe 300 tys. zł, dobiega właśnie końca - plac zabaw ma być gotowy w połowie lipca.

d2wo7nw

Podziel się opinią

Share
d2wo7nw
d2wo7nw