Młodzi geniusze, czyli Doogie Howser naprawdę istnieje

Jak długo się trzeba uczyć by zostać lekarzem? Całe wieki

Młodzi geniusze, czyli Doogie Howser naprawdę istnieje

Jak długo trzeba się uczyć, by zostać lekarzem? Całe wieki. Najpierw 12 lat do matury. Potem 6 lat studiów, przeszło rok stażu i specjalizacja - średnio 5 lat. W praktyce oznacza to, że lekarzem specjalistą można zostać w wieku około 30 lat. Chyba, że jest się geniuszem.

Akrit Jaswal, urodzony w Indiach w 1993 roku, jest najmłodszym chirurgiem świata. Medycyną zainteresował się w wieku 6 lat. Rok później, bez żadnego kursu medycznego, zdecydował się przeprowadzić swoją pierwszą operację. Jego pacjentką została poparzona dziewczynka, której nie stać było na profesjonalną opiekę medyczną. W wyniku pożaru doznała urazu dłoni, jej palce zacisnęły się w pięść. Młody chirurg wykonał zabieg wzorowo, a jego pacjentka odzyskała władzę w dłoni. Po takim wyczynie drzwi do kariery chirurgicznej stanęły przed Akritem otworem. W wieku 12 lat został przyjęty na Uniwersytet Pendżabski w Chandigrah. Jego zawodowym i życiowym celem jest wynalezienie lekarstwa na raka.

To samo zadanie postawił przed sobą Sho Yano. Urodzony w USA 22-latek, o japońsko-koreańskich korzeniach, rozpoczął studia biologiczne w wieku 9 lat. W wieku 12 lat, z jednym dyplomem w ręku, postanowił zdobyć drugi. Dostał się na studia medyczne i skupił na onkologii.

Najmłodszym psychologiem świata został w ubiegłym roku Andrew Almazan Anaya z Meksyku. W chwili ukończenia studiów chłopak miał zaledwie 16 lat. Swoje niecodzienne zdolności odkrył we wczesnym dzieciństwie. Lubił geografię, historię, filozofię. W wieku 6 lat znał na pamięć wszystkie kości ludzkiego ciała, zachwycał się Szekspirem. Młody geniusz doszedł jednak do wniosku, że podstawą sukcesu jest specjalizacja. W wieku 12 lat rozpoczął więc studia na wydziale psychologii. Dziś planuje kontynuować naukę i pogłębiać swoją wiedzę w zakresie neuropsychologii i neurobiologii.

Inny młody geniusz uznał, że więcej dobrego dla świata zrobi nie jako lekarz, a prawnik. Urodzony w 1990 roku Gregory Smith, był już czterokrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Pierwszy raz w wieku 12 lat. Młody Amerykanin zapisał się na studia jako 10-latek. Równocześnie rozpoczął działalność na rzecz pokoju i przestrzegania praw dzieci. Założył fundację International Youth Advocates (Międzynarodowi Młodzi Adwokaci) i przemawiał na forum Organizachi Narodów Zjednoczonych. W swojej karierze orędownika pokoju spotykał się z takimi ludźmi jak Bill Clinton i Michaił Gorbaczow. I nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że osiągnął to wszystko zanim osiągnął wiek, w którym mógłby oficjalnie zamówić w barze drinka, a nawet zrobić prawo jazdy.

Znasz się na programowaniu? Oni cię potrzebują!Znasz się na programowaniu? Oni cię potrzebują!

Nikogo już nie dziwi widok kilkulatka, który bez większych kłopotów posługuje się komputerem. Czym innym jednak jest obsługa gry, a czym innym tworzenie aplikacji na iPhona.

A tym właśnie zajmuje się 12-letni Thomas Suarez. Młody programista założył własną firmę CarrotCorp, która wypuściła na rynek aplikacje Earth Fortune oraz Bustin Jieber. Nastoletni geniusz przyznaje, że już w przedszkolu fascynowało go programowanie. A zanim poszedł do szkoły nauczył się podstaw programowania Javie, C++ i Pythonie. Jak na geniusza przystało, Thomas Suarez nie tylko pracuje, ale i edukuje. Chłopiec założył szkolny klub "App", w którym uczy studentów programowania. Na zajęciach uczniowie tworzą programy edukacyjne, które następnie za darmo przekazują lokalnym szkołom. Suarez został nawet wpisany do Księgi Rekordów Guinessa. Jest najmłodszym twórcą oprogramowania dla iOS.

Komputerowy świat podbijają nie tylko chłopcy. Również dziewczynki udowadniają, że wirtualna rzeczywistość nie ma dla nich tajemnic. W 2010 roku M. Lavinashree, dziesięciolatka z Indii, została najmłodszym człowiekiem na świecie, któremu udało się zdobyć certyfikat Red Hat Certified Engineer (test przeznaczony dla doświadczonych użytkowników Linuksa i Uniksa, specjalistów sieciowych i administratorów systemowych). Dwa lata wcześniej Lavinashree świetnie zdała egzamin Microsoft Certified Professional. Dziewczynka doskonale wie, z czym wiąże swoją zawodową przyszłość. Jej radość i pasja to administracja IT.

Urodzona w 1985 roku Aleksandra Nechia, zaczęła robić światową karierę artystyczną jako 7 latka. Obrazy małej Amerykanki rumuńskiego pochodzenia po raz pierwszy zostały wystawione w bibliotece publicznej w Los Angeles. Niedługo potem dziewczynka wyjechała ze swoimi pracami w trasę. Aleksnadra dorobiła się już pseudonimu artystycznego, nazywana jest małym Picassem. Ze swoimi pracami gościła min. u Billa Clintona i japońskiej rodziny cesarskiej.

Show business to branża, w której wybija się najwięcej dzieci. Jednak Cleopatra Stratan z Mołdawii jest na ich tle wyjątkowa. Urodzona w 2002 roku roku, swój komercyjny sukces odniosła w wieku trzech lat. Jej album „La varsta de trei ani” bije rekordy popularności. Do tej pory dziewczynka zdążyła już pobić wiele rekordów. Została najmłodszą wokalistką, która dała na żywo dwugodzinny koncert i najmłodszą artystką, która otrzymała nagrodę MTV. Została też najmłodszą piosenkarką, której utwór był numerem jeden na rumuńskiej liście przebojów.

W muzyce i sztuce kobiety od dawna odnoszą nie mniejsze sukcesy niż mężczyźni (bez względu na wiek), to piłka nożna ciągle jeszcze zdominowana jest przez panów. Jednak najmłodszym piłkarskim sędzią świata została dziewczyna. Daisy Goldsmith od dziecka kochała piłkę nożną. W wieku 14-lat postanowiła przejść odpowiednie szkolenie. Zdała egzaminy i została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa jako najmłodszy sędzia piłkarski na świecie. Na razie sędziuje mecze, rozgrywane przez zawodników do 11 roku życia. Ma jednak nadzieję, że gdy skończy szesnaście lat będzie mogła być arbitrem w zawodach starszych drużyn, a pasja stanie się jej pracą.

AD/MA

Znasz się na programowaniu? Oni cię potrzebują!Znasz się na programowaniu? Oni cię potrzebują!

lekarzgeniuszprogramista

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)