Młodzi ludzie chorują z braku pracy
Brak zatrudnienia może prowadzić do depresji, bezsenności oraz autoagresji. Na szkodliwe działanie bezrobocia narażeni są szczególnie młodzi ludzie
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez YouGov, w których uczestniczyło ponad 2 tys. bezrobotnych Brytyjczyków w wieku od 16 do 25 lat, bezrobocie coraz częściej pcha młodych ludzi w choroby psychiczne.
48% badanych przyznało, że bezrobocie przyczynia się do rozwoju chorób psychicznych, takich jak depresja i powoduje ataki paniki. Co szósty ankietowany przeżywa stres równie silny, jak przy rozpadzie rodziny, a aż 12% cierpi z powodu nocnych koszmarów.
Ponad jedna trzecia bezrobotnych skarży się na brak poczucia tożsamości. Dla porównania dla 63% młodych osób aktywnych zawodowo praca stanowi ważny element ich tożsamości. Bezrobocie wywołuje również uczucie osamotnienia i izolacji. Wielu młodych bezrobotnych Brytyjczyków wstydzi się odwiedzać biura pośrednictwa pracy. Twierdzą oni, że poszukiwania pracy potęgują tylko uczucie rozczarowania, a im więcej szukają tym bardziej czują się zdesperowani.
Na negatywne skutki braku pracy narażeni są również młodzi Polacy. Stopa bezrobocia wśród młodzieży obecnie wynosi w Polsce 23%. Z badań Instytutu Pracy i Polityki Socjalnej wynika, że liczba bezrobotnych absolwentów w latach 2011 - 2015 może przekroczyć nawet 3 miliony.