Trwa ładowanie...
d1czfzd

Mniejszy pesymizm branży budowlanej w sierpniu - GUS

21.8.Warszawa - Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w sierpniu mniej pesymistyczne niż w lipcu, choć gorsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat -...

Share
d1czfzd

21.8.Warszawa - Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w sierpniu mniej pesymistyczne niż w lipcu, choć gorsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat - podał w piątek GUS.

Ogólny klimat koniunktury w sierpniu w budownictwie poprawił się o 2 punkty - do minus 5, z minus 7 w lipcu. Poprawę koniunktury wskazało 17 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 22 proc. (w lipcu odpowiednio 17 proc. i 24 proc.). Dla pozostałych przedsiębiorstw sytuacja nie uległa zmianie.

Z badania wynika, że przedsiębiorcy odnotowują mniejszy niż przed miesiącem spadek portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej.

"Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są nadal pesymistyczne, zbliżone do formułowanych w lipcu. Spośród badanych przedsiębiorstw 17 proc. planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 23 proc.). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się, że spadek portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym może być nieco mniejszy niż przewidywano w lipcu" - napisano w komunikacie GUS.

d1czfzd

Poprawiła się także ocena bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych. Planowane ograniczenie zatrudnienia może się utrzymywać na poziomie zbliżonym do prognozowanego w ubiegłym miesiącu. Należy też oczekiwać dalszego spadku cen robót budowlano-montażowych.

"W sierpniu (podobnie jak w ubiegłym miesiącu) 14 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień, 77 proc. jako wystarczające, a 9 proc. jako zbyt małe" - napisano. (PAP)

nik/ pam/

d1czfzd

Podziel się opinią

Share
d1czfzd
d1czfzd