Trwa ładowanie...

Mniejszy popyt na złoto ze strony Turcji

Początek nowego tygodnia na rynkach towarowych odznaczał się przewagą koloru czerwonego. Notowania indeksu CRB spadły o 1,24 proc. do poziomu 221,97 pkt. Mocno przecenione zostały m.in. ropa naftowa, ryż, kawa oraz sok pomarańczowy. Z kolei na plus udało się wyjść notowaniom palladu, srebra, kukurydzy oraz kakao.

Mniejszy popyt na złoto ze strony TurcjiŹródło: AFP, fot: MICHAL CIZEK
d104tg4

Turcy kupują mniej złota

Na niewielkim minusie wczorajszą sesję zakończyły notowania złota. Cena tego kruszcu porusza się obecnie tuż poniżej poziomu 1200 USD za uncję. Ta psychologiczna bariera póki co wytrzymuje jako techniczne wsparcie i na razie można mówić jedynie o jej naruszeniu przez stronę podażową.

Na uwagę zasługują dane, jakie dziś zaprezentował Międzynarodowy Fundusz Walutowy. MFW podał, że w styczniu Turcja już po raz drugi z rzędu zmniejszyła swoje rezerwy złota. W poprzednim miesiącu kraj ten sprzedał ponad 14 ton ze swoich rezerw – obecnie znajdują się one na poziomie niemal 515 ton.

Turcja znajduje się na 12. miejscu na świecie pod względem wielkości posiadanych rezerw złota, a kraj ten liczy się na globalnym rynku żółtego kruszcu. Jednak wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach turecki popyt na złoto może być mniejszy. Wynika to z kwestii politycznych. Konflikt w Iraku, problemy gospodarcze Rosji, a także zmniejszone przychody budżetowe w krajach Bliskiego Wschodu wynikające ze spadku cen ropy – to główne czynniki wpływające na spadek popytu na turecką biżuterię w miejscach, które dotychczas były ważnymi kierunkami eksportu złotych wyrobów z Turcji.
W najbliższym czasie na rynku złota ważne będą jednak także informacje z USA. Dzisiaj inwestorzy w wypowiedzi szefowej Fed, Janet Yellen, będą wypatrywać sygnału dotyczącego terminu potencjalnej podwyżki stóp procentowych. Za taką decyzją przemawiają dobre dane makro z amerykańskiego rynku pracy – jednak z drugiej strony, amerykański rynek nieruchomości wciąż nie do końca podniósł się z kryzysu.

Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.

Cena ropy WTI poniżej 50 USD za baryłkę

Pod presją podaży wciąż znajduje się także cena ropy naftowej. Wczoraj amerykański surowiec WTI został przeceniony o 2,7 proc., w wyniku czego cena tego gatunku ropy spadła poniżej 50 USD za baryłkę.

d104tg4

Wczoraj przez chwilę na rynku ropy zrobiło się nerwowo po tym, jak Financial Times opublikował wywiad z nigeryjską minister ds. ropy naftowej. Diezani Alison-Madueke wspomniała w tym wywiadzie, że jeśli cena ropy naftowej będzie kontynuować zniżkę, to w ciągu 6 tygodni zwołane zostanie nadzwyczajne posiedzenie kartelu OPEC.

Po powyższej publikacji cena ropy dynamicznie wzrosła, jednak zwyżka ta okazała się nietrwała, bowiem informacje o ewentualnym nadzwyczajnym posiedzeniu OPEC nie zostały potwierdzone przez inne kraje należące do kartelu. Wśród nich najważniejsza pozostaje Arabia Saudyjska, która odpowiada za jedną trzecią produkcji ropy w OPEC, a która zapowiadała utrzymanie wysokiego poziomu wydobycia w celu utrzymania swojego udziału w rynku.

Wykres 2. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

d104tg4

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

d104tg4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d104tg4