Trwa ładowanie...
d1vvy02
komunikat
15-03-2013 16:34

MNiSW: 6,5 mln na pośredników innowacji (komunikat)

...

Share
d1vvy02

15.03. Warszawa - MNiSW informuje:

6,5 mln zł - tyle pieniędzy trafi do pośredników między naukowcami i przedsiębiorcami. "Brokerzy Innowacji", którzy rozpoczną działalności dzięki ogłoszonemu 15 marca programowi zajmą się komercjalizacją wyników badań. Osoba pełniąca tę funkcję na uczelni czy w instytucie badawczym będzie mogła liczyć na zarobki rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

- Dotychczas zainwestowaliśmy w infrastrukturę naukowo-badawczą 26,5 mld zł. Po inwestowaniu w mury, nadszedł czas na konkretne projekty badawczo-rozwojowe oraz ludzi napędzających konkurencyjność polskiego sektora B+R - mówi prof. Barbara Kudrycka.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaproponowało niedawno "Pakiet dla innowacji". Składa się on m.in. z ułatwień podatkowych dla naukowców, możliwości przekazywania 1% CIT dla wybranych jednostek naukowych czy programów mających na celu zachęcenie funduszy typu venture capital inwestycjami w projekty z udziałem polskich naukowców - Jednym z elementów tej strategii jest także wsparcie brokerów innowacji - podkreśla prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Instytucja brokera innowacji jest znana we wszystkich krajach gdzie nauka współpracuje z gospodarką. Nasz ciągle rozwijający się rynek B+R potrzebuje pilnie takich ekspertów, którzy profesjonalnie zajmą się szukaniem partnerów biznesowych dla uczelni i instytutów badawczych - dodaje minister.

d1vvy02

Brokerzy Innowacji będą wspierać efektywność komercjalizacji wyników badań naukowych poprzez integrację środowiska naukowego z otoczeniem gospodarczym. Zajmą się nie tylko tworzeniem sieci kontaktów i organizacją spotkań przedsiębiorców z naukowcami, ale też przygotowywaniem wykazów projektów badawczych posiadających wysoki potencjał komercyjny. Ponadto będą inicjować zakładanie spółek typu spin off i zawieranie umów licencyjnych. Podmiotami, które mogą ubiegać się dofinansowanie w ramach programu są podstawowe jednostki organizacyjne uczelni oraz współpracujące z uczelnianymi centrami transferu technologii. We wniosku jednostka powinna wskazać brokera innowacji działającego w określonym obszarze wiedzy, na którego działania chce pozyskać środki. Jednostka może wskazać we wniosku nie więcej niż jednego kandydata na brokera, przy czym w ramach uczelni możliwe jest sfinansowanie maksimum pięciu wniosków.

Na realizację programu resort nauki przeznaczył 6,5 mln zł. Każdy broker innowacji może liczyć na stałe honorarium w wysokości nawet 5,9 tys. zł brutto miesięcznie oraz dodatki specjalne za doprowadzenie do zawarcia umowy licencyjnej (7 tys. zł brutto) i za doprowadzenie do założenia spółki typu spin off ( 9 tys. zł brutto). Ponadto brokerzy będą mogli poszerzać swoje kompetencje podczas cyklu szkoleń organizowanych i finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wnioski o dofinansowanie w ramach programu można składać do 19 maja 2013 r.

Szczegółowe warunki udziału w konkursie dostępne są pod linkiem: http://www.nauka.gov.pl/ministerstwo/inicjatywy/brokerzy-innowacji/ .

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

d1vvy02
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vvy02
d1vvy02